מתיחות פוליטית בעירק: חמושים נפרשו בבגדד

ראש ממשלת עירק נורי אל מאלכי קרוב להדחה: בנאום נזעם שנשא אל מאלכי האשים ראש הממשלה העירקי את הנשיא בהפרת החוקה, וחמושים הנאמנים לו נפרשו בבגדד. בעירק ובארה"ב מאשימים אותו בנפילת חלקים נרחבים במדינה לידי ארגון דאע"ש הקיצוני

בעוד הארגון האיסלמיסטי הסוני דאע"ש ממשיך להחזיק בחלקים ניכרים מעירק, הממשלה בבגדד חווה משבר פוליטי חריף: ראש הממשלה נורי אל מאלכי האשים את הנשיא פואד מעסום בהפרה בוטה של החוקה בכך שהוא לא ממנה אותו לכהונה שלישית. זאת בשל כישלונו להתמודד עם השתלטות ארגון דאע"ש על חלקים ניכרים מעירק. בעקבות נאום חריף שנשא אל מאלכי, נפרשו כוחות שיעים נאמנים לו בבגדד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל מאלכי גינה את הלחצים הפוליטיים המופעלים עליו, לדבריו, כדי שלא יתמודד לכהונה נוספת. עם זאת, גם במפלגתו שלו כבר קרובים למנות לו מחליף. סגן יושב ראש הפרלמנט חיידר אל-עבאדי צייץ בטוויטר כי בקרוב תמנה הקואליציה השיעית, המהווה רוב בעירק, ראש ממשלה חדש. ייתכן כי זה יהיה עבאדי עצמו.

בארצות הברית סבורים כי אל מאלכי הוא שהפר את החוקה, ומאשימים אותו במצב. "אנו תומכים באופן מלא בנשיא מעסום ודוחים כל ניסיון להשיג מטרות על ידי מניפולציות של החוקה או מערכת המשפט", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף.

במקביל למשבר הפוליטי, רשמו אנשי המיעוט הכורדי הישגים צבאיים נגד דאע"ש. בזכות ההפצצות של צבא ארצות הברית, נפתחה בפניהם הדרך להשיב את השליטה על שתי ערים בצפון עירק, ולהגן בהצלחה, בינתיים, על בירתם ארביל.

בסוף השבוע: תקיפה ראשונה של ארה"ב נגד דאע"ש

דובר הפנטגון אישר בסוף השבוע כי מטוסי קרב אמריקנים תקפו עמדה של ארגון דאע"ש (המדינה האיסלאמית בעירק ובלבנט) בצפון מזרח עירק לאחר שאנשי הארגון ביצעה ממנה ירי.
על פי דבריו של הדובר, העמדה שהותקפה על ידי האמריקנים שימשה את אנשי הארגון בכדי להפגיז כוחות כורדים בעיר ארביל, בסמוך לאנשי צבא ארצות הברית. לדבריו, ההחלטה בדבר התקיפה התקבלה על ידי אנשי הפיקוד המרכזי בצבא האמריקני, ואושרה על ידי הפיקוד העליון.

הדיווח אודות התקיפה בא לאחר דבריו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה הלילה, לפיהם אישר לצבא לתקוף מהאוויר מטרות של הארגון האסלאמי הקיצוני, זאת מחשש לביצוע רצח עם בבני מיעוטים. להצהרת הנשיא קדמו דבריו של בכיר אמריקני שאמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארצות הברית מוכנה לתקוף בעירק אם תחוש כי יש סכנה לחיי אמריקנים או נזק למתקנים אמריקנים.