ארה"ב: "מוכנים לתקוף בעירק אם יהיה צורך"

בכיר אמריקני הכחיש את הדיווחים לפיהם ארצות הברית תקפה מהאוויר בעירק מטרות של ארגון הטרור האיסלמיסטי דאע"ש, אך הדגיש כי וושינגטון תעשה זאת אם תהיה סכנה לחיי אמריקנים. עד כה סייעה ארצות הברית למיעוט היזידי הנרדף באופן הומניטרי בלבד

חמושי דאע"ש בעירק (חדשות 2)

בכיר אמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארצות הברית מוכנה לתקוף בעירק אם תחוש כי יש סכנה לחיי אמריקנים או נזק למתקנים אמריקנים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף, הדגיש הבכיר כי ארצו מוכנה לסייע צבאית לעשרות אלפי בני המיעוט היזידי שנמלטו מכפריהם בשל רדיפות הארגון האיסלמיסטי דאע"ש. עם זאת, בניגוד לדיווחים בתקשורת בעירק, הבכיר הכחיש כי ארצות הברית כבר ביצעה תקיפה כזו נגד דאע"ש.

סגן הנשיא ג'ו ביידן שוחח הלילה בטלפון עם נשיא כורדיסטן מסעוד ברזני והביע בפניו נכונות לסייע לחבל. "סגן הנשיא העביר את הצעתו של הנשיא אובמה לסיוע הומניטרי ליזידים, ולנקוט בכל האמצעים כדי להגן על אמריקנים באזור", נמסר מהבית הלבן.

בכיר ב-CIA לשעבר: "הטורקים תקפו"

האמריקנים אישרו כי החלו במבצע להצנחת סיוע הומניטרי מן האוויר, בעקבות המצור שהטילו כוחות דאע"ש - ארגון הטרור הקיצוני המכנה עצמו "המדינה האסלאמית בעיראק ובלבנט", על העיר הכורדית סינג'ר. גורמים בארה"ב הוסיפו כי ייתכן וייחסו להם תקיפות שבוצעו על ידי הצבא העירקי או הכורדי. "דיווחי התקשורת לפיהם ארה"ב הוציאה לפועל התקפות אוויריות בעירק הינן שגויות לחלוטין", צייץ דובר הפנטגון סגן האדמירל ג'ון קירבי בחשבון הטוויטר שלו. "לא ננקטה כל פעולה שכזאת".

גורם בכיר לשעבר בסוכנות הביון האמריקנית (CIA) ששירת בבגדד, אמר לעיתון Newsweek כי מי שעומד מאחורי התקיפות האוויריות נגד ארגון דאע"ש הם הטורקים. "הטורקים הם שעומדים מאחורי ההתקפות", אמר הבכיר והוסיף כי הוא משוכנע שארה"ב מסייעת לכוחות הטורקים באיתור מטרות.

נוכח המשבר ההומניטרי, התכנסה הלילה מועצת הביטחון של האו"ם לישיבת חירום מיוחדת בה גינתה את פעולותיו של ארגון הטרור המיליטנטי. המועצה קראה לגיוס סיוע בינלאומי נוכח הסכנה למשבר הומניטרי באזור הלחימה. "חברי מועצת הביטחון קוראת לקהילה הבינלאומית לתמוך בממשלה העירקית ובאזרחי המדינה על מנת להקל על סבלה של האוכלוסייה המושפעת מהסכסוך בעירק", הודיע שגריר בריטניה לאו"ם ונשיא המועצה התורן מארק לייל.