אלפים מפגינים בעזה בעד חמאס: "המלחמה לא נגמרה"

המונים יצאו לרחובות ברצועה, שספגה מכה קשה מצה"ל, כשהם מהללים את חמאס ומנופפים בדגלי הארגון. "הטילים שלנו עדיין מכוונים לתל אביב", הזהיר דובר חמאס. "תושבי עוטף עזה, אל תחזרו לבתיכם"‎

בעוד הצדדים מכונסים בקהיר לדיון בתנאים להפסקת אש קבועה, המונים מילאו היום (ה') את רחובות עזה להפגנת תמיכה בחמאס. כשהם אוחזים בדגליו הירוקים של הארגון קראו המפגינים להמשיך בלחימה נגד ישראל. "המלחמה טרם הסתיימה, הלוחמים שלנו עדיין בכוננות ועם היד על ההדק, הטילים שלנו עדיין מכוונים לתל אביב", קרא מול ההמונים דובר חמאס מושיר אל-מסרי ופנה לתושבי עוטף עזה: "אל תחזרו לבתיכם".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נתניהו נכשל, הטילים שלנו הגיעו עד תל אביב ועד לחדרה ואפילו לנהריה", המשיך אל-מסרי בתעמולה לבניית תמונת הניצחון. "מעבר להישג הזה היה לנו הישג אחר. לראשונה, כוח ערבי פלש לאדמות הכבושות שמחזיקים הציונים וזה ניצחון אסטרטגי".

בעודו משלהב את המפגינים קרא אל-מסרי לתמיכה במשלחת הפלסטינית במהלך השיחות בקהיר. "אנחנו תומכים במשלחת הפלסטינית וסומכים עליה, עליה לדעת שהם מייצגים בשדה הקרב המדיני עם חזק. אל תחזרו אם לא תשיגו את דרישותינו", קרא הדובר. "דרישותינו צודקות ולא נוותר עליהן. העם הפלסטיני צריך לדרוש אותן כאילו הן דרישותיהם של כל הערבים. אנחנו מצפים לפתיחת מעבר רפיח ושבירת המצור. נשק ההתנגדות לא נמצא על שולחן המשא ומתן בקהיר, לא נסכים להתפרק ממנו לעולם".

אלג'זירה מציגה: רקטות ומנהרה (אלג'זירה)

הבוקר התחדשו השיחות בקהיר ובחמאס עסוקים ביצירת מנופי לחץ במסגרת המשא ומתן. רשת אל ג'זירה הציגה הלילה תיעוד ובו נראים, אחרי הפסקת האש, מנהרה של חמאס, משגר רקטות, פגזים וטילי נ"ט, שלטענת חמאס ערוכים לאפשרות של המשך הלחימה.

"אנחנו נמצאים פה על הגבול עם ישראל, מוכנים לכל דבר, אנשינו דואגים לנו", אמר פעיל חמאס בכתבה. כתב הרשת נראה כשהוא מסתובב אתמול בתוך מנהרה במזרח חאן-יונס, שלדבריו, למרות המבצע של ישראל ממשיכה לתפקד. "יש לנו עוד הרבה הפתעות", הבטיחו עוד הפעילים בתיעוד. "ההתנגדות מוכנה".

יש לציין כי ישראל אמנם הבהירה שהשמידה את כל מנהרות התקיפה המוכרות לה, אך גם למערכת הביטחון ברור שלחמאס נותרו מנהרות רבות המוגדות "מינהלתיות" ואינן חודרות לשטח ישראל, וכנראה מדובר באחת כזו. המנהרות הללו מחברות בין האתרים של חמאס לבין עצמכם, ומשמשות גם למסתור.

רה"מ: "ערוכים לכל הפרה". ארכיון (רויטרס)

חמאס: "אין הסכמה להארכת הפסקת האש"

בחמאס עסוקים מאז אתמול בהפצת מסרים המבהירים כי באם דרישותיהם במסגרת המגעים במצרים לא יתקבלו - ימשיכו בלחימה נגד ישראל בתום 72 השעות של הפסקת האש. "אין הסכמה להארכת הפסקת האש", הבהיר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה בתגובה לדיווחים כי הצדדים נעתרו להרחבת ההפוגה.

בכיר חמאס איסמעיל רדואן, הוסיף כי "אין כל הארכה של ההודנא" עד שהארגון לא יקבל את תשובת ישראל על רשימת הדרישות שהציג. במקביל, הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה בה הצהירו כי הם נערכים לחדש את הירי על ישראל בתום הפסקת האש מחר ב-08:00 בבוקר. כלי תקשורת ערביים מדווחים כי לפי שעה מתגלעים קשיים במשא ומתן.

"ערוכים לכל הפרה של הפסקת האש"

"ישראל עוקבת מקרוב אחר יישום הפסקת האש ואנו ערוכים לכל מקרה שהפסקת האש תופר", הצהיר אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו. "צה"ל נמצא בשטח בכוחות מתוגברים כדי לתת מענה לכל תרחיש. סביב יישובי עוטף עזה יישארו כוחות, שלא היו שם לפני המבצע, וזאת כדי לתת הגנה טובה יותר לתושבי האזור". עוד הדגיש כי "מצבם הביטחוני של תושבי האזור הוא טוב יותר ובטוח יותר מזה שהיה לפני המבצע".

הלילה קרא נשיא ארה"ב ברק אובמה להסיר את המצור על עזה עם הזמן. "בטווח הארוך צריכה להיות הבנה שעזה לא יכולה לקיים את עצמה כשהיא סגורה מול העולם", ציין אובמה. עוד הוסיף הנשיא האמריקני כי "מטרת ארה"ב כרגע היא לוודא שהפסקת האש תחזיק מעמד, אך במקביל חשוב לוודא שעזה תוכל להתחיל תהליך של שיקום".