רבבות ברחו מכוחות דאעש בעירק: "50,000 ימותו אם לא יחולצו"

עשרות אלפי בני המיעוט היזדי בעירק ברחו מפני מתקפת הטרור של ארגון דאעש הסוני-קיצוני. גורם בכיר בשורות הכורדים הזהיר כי כ-50 אלף איש נמצאים בסכנת מוות מרעב, לאחר שברחו להר נידח, וזקוקים לחילוץ מיידי

פליטים כורדים באזור סינג'ר (AP)

חשש למשבר הומניטרי חריף בעירק בקרב על ההר: לוחמי דאעש הקיצוניים ממשיכים להתקדם ולכבוש שטחים נוספים, והעימותים היום (ד') הולכים ומתקרבים לארביל, הבירה האזורית של חבל הכורדים. עשרות אלפים ברחו להרים באזור סינג'ר, וגורם המייצג את המיעוט הכורדי טוען שהפליטים נמצאים על סף מוות בעקבות הרעב הכבד באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ג'באר יאוור, מזכ"ל משרד לוחמי הכורדים, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "מדובר ב-50,000 בני המיעוט היזדי" שנמלטו מפני מתקפת ארגון הטרור הסוני להר המבודד. לדבריו, אם לא יאכלו בתוך 24 שעות, "הם כולם בסכנת חיים, ורבים כבר מתו".  

יאוור הוסיף כי בימים האחרונים נוצר שיתוף פעולה בין הכוחות הכורדים לבין הממשל העירקי בבגדד, שנועד למנוע את התקדמות לוחמי הארגון הסוני לעבר הצפון. "שינינו את הטקטיקה שלנו ממגננה למתקפה - אנחנו מתעמתים איתם עכשיו", אמר.

"האיום החמור ביותר על עירק". לוחמי דאעש (CNN)

הקשרים בין המנהיגות הכורדית לבין השלטון השיעי התערערו בעקבות מחלוקות על נפט, תקציבים ואדמה, אך המתקפות העוצמתיות של ארגון הטרור הסוני סייעו לגשר בין הצדדים. הפעילות של ארגון דאעש מוגדרת בעירק כ"איום הגדול ביותר מאז נפילת משטרו של סדאם חוסיין ב-2003".  

מועצת הביטחון של האו"ם הזהירה הבוקר את ארגון דאעש כי מעשיו עלולים להוות עילה לתביעה בגין ביצוע פשעים נגד האנושות. לפי הודעה שפרסמו חברי המועצה, הארגון "מהווה איום לא רק למדינות בהן הוא נמצא אלא לאזור כולו".