טרור בקצה המנהרה: כך למדו הסורים לחפור מנהרות מחמאס

מנהרות טרור לא ייחודיות רק לחמאס בעזה: המורדים בסוריה אימצו אף הם את שיטת החפירות למטרות ביצוע פיגועים - ואת הכל למדו מהטרוריסטים בעזה. אבו אסד, ממנהיגי המורדים הסורים בחאלב, שעמד מאחורי פיצוץ מלון קרלטון בעיר באמצעות מנהרה בו נהרגו 40 קצינים וחיילים סורים, התגאה: "למדנו מחמאס שזה כלי יעיל מאוד"

המטרה המרכזית של צה"ל במבצע "צוק איתן" היא השמדת מערך המנהרות המשוכלל של חמאס עליו עמל ארגון הטרור בעזה בשים האחרונות. אלא שמודל החפירות המתוחכם הזה לא נשאר רק בגבולות הרצועה - אלא הגיע עד לאוזני המורדים בסוריה שלמדו ממחבלי החמאס איך לחפור לעומק, והכל בשם הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבו אסד הוא אחד ממנהיגי המורדים בסוריה, ממפקדי הכוחות המתנגדים לנשיא אסד בגזרת חאלב. האיש נודע גם בכינויו "מפקד יחידת המנהרות" של המורדים בסוריה - אחרי שעבר "השתלמות" מאנשי חמאס בעזה.

במאי האחרון נראה היה שההשקעה בלמידת "תורת המנהרות" השתלמה: 25 טונות של חומר נפץ הונחו במאי האחרון מתחת למלון "קרלטון" בחאלב, בו שהו עשרות חיילים וקצינים של הנשיא הסורי. המלון התפורר על כל יושביו - מקרה שעורר סערה גדולה במדינה המדממת זה שלוש שנים.

פיצוץ המלון בחאלב, מאי האחרון (רויטרס)


מנהיג העיר התת קרקעית של חאלב התגאה בפעולה ומסר בריאיון לגרדיאן הבריטי: "כל רעש מוזר או תזוזה של האדמה, וכוחות הצבא חושבים שמדובר בנו". אבו אסד סיפר כי את ההשראה לפעול מתחת לפני הקרקע הוא קיבל ממשלחת של אנשי חמאס וארגוני טרור נוספים שביקרה בסוריה בתקופה האחרונה.

מנהרות תקיפה - בשימוש עוד מימי הרומאים 

"הם סיפרו שהם רושמים הצלחות בפלסטין, לכן החלטתי לנסות. פיקחתי על חפירה של לפחות תשע מנהרות", הוסיף מפקד המנהרות הסורי. במשך 33 ימים חפרו אבו אסד ואנשיו מתחת לחאלב העתיקה - מרחק של 107 מטרים עד למלון "קרלטון". במקרה אחר, נחפרה מנהרה שאורכה 860 מטרים - במשך כחצי שנה. "לא נגלה במי מיועדת המנהרה לפגוע. זו הפתעה", סיפר.

חיילים חושפים את מנהרות הטרור של חמאס (דובר צה"ל)


למרות שאת תורת החפירות למדו המורדים בסוריה מהפלסטינים, מנהרות תקיפה הן לא רעיון מקורי שלהם. עדויות למנהרות כאלה קיימות עוד מימי האימפריה הרומית. גם בימי הביניים עשו שימוש במנהרות כאלה - בין היתר על ידי שליט רוסיה בעבר, איוון האיום. כוחות בריטיים השתמשו אף הם במנהרות במהלך מלחמת העולם הראשונה, לפני 100 שנים בדיוק.