הפגנות בעזה בעקבות העלאת מסים: "יוקר המחייה חונק"

תשעה חודשים לאחר מבצע צוק איתן, תושבי עזה מתקשים להתאושש ומתאגדים למאבק בשלטון חמאס נגד גזירה כלכלית חדשה שממררת את חייהם. "זה פשע שמבוצע נגד העם הפלסטיני. המצרכים הבסיסיים יקרים", אומרים התושבים ברצועה

שלטון חמאס בעזה נקלע בימים האחרונים לסכסוך פנימי עם סוחרי הרצועה ותושביה מעוטי היכולת, בעקבות העלאת מיסים חדה. "הסוגיה הזו הכבידה מאוד על העם. יש לשלם מיסים ואין הכנסה", אמר אחד התושבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הרקע לתסיסה היא החלטת חמאס להטיל מס דרקוני בשיעור כללי של 10% על רוב הסחורות, זאת כדי לשלם את משכורותיהם של 40 אלף פקידי השלטון, לאחר שלא הושג הסדר בעניין עם הרשות הפלסטינית.

"המשמעות היא שאנחנו לא הולכים לחיות, אנחנו הולכים למות", אמרה תושבת הרצועה. "זה קובר את העם עוד יותר, חוץ מהמצור יש לנו גם עוד מיסים". תושב אחר הוסיף כי "זה פשע שמבוצע נגד העם הפלסטיני. המצרכים הבסיסיים הפכו יקרים".

"העת למרי אזרחי"

בניסיון להפיג את המתח הגואה זומנו סוחרי עזה לפגישה עם נציגי השלטון, אך זו הפכה עד מהרה לעימות קולני, לרבות הטחת האשמות בחמאס על יוקר המחיה הבלתי אפשרי מאז צוק איתן. אחד הסוחרים אמר: "לנו יש בעיה אחרי כל מלחמה. כל מלחמה נגמרת בניצחון, אנחנו מחזיקים מעמד ואז אתם מנחיתים עלינו מיסים. מה אני, עובד בניו יורק? אני אזרח!"

מתנגדי חמאס, בעיקר בפתח ובחזית העממית, אומרים לעזתים: "אין ברירה, הגיעה העת למרי אזרחי". יועצו של אבו מאזן קרא: "אם אתם יכולים לא לשלם להם, כך תעשו", ובכיר בחזית העממית הוסיף כי "המסר שצריך להגיע לאחים בחמאס הוא: 'לא נשאר מה לעשות חוץ מירידה לרחובות וסרבנות מדינית'". זו, אם כן, המלחמה שבה עסוקים עכשיו בעזה.