תושבי צפון הרצועה חזרו לביתם: "שהאל ירעיד את האדמה תחת רגליהם"

הפסקת הלחימה במהלך השבת סיפקה הזדמנות לתושבי בית חנון, סג'עייה ושכונות נוספות, לצאת מהמקלטים של האו"ם ולחזור לבתים שעזבו בשכונות המותקפות. צוות סוכנות AP ליווה את אחת המשפחות שמצאה חורבה במקום שבו עמד בעבר ביתה בבית חנון. עד מהרה התדהמה מתחלפת בזעם על ישראל וצה"ל

מוענין סבאחי תושבת הרצועה סיפרה לרשת אל-ג'זירה: "בלי שום אזהרה, מטוסי F-16 החלו לירות על הבית שלנו. שמונה ילדים נהרגו במקום, זה רצח עם. הם ירו על ישראלים? הם עשו משהו לישראלים? מה הם עשו רע? הם לא עשו כלום". רבים מתושבי השכונות הצפוניות של רצועת עזה ניצלו אתמול (שבת) את הרגיעה כדי לחזור לבתיהם, לקחת חפצים ולאמוד את הנזק. בשביל חלקם אלו רגעים נוראיים, המלווים בהרגשה שחיים שלמים נמחקו, אחרי שבתיהם העזובים הפכו לחורבות של שברי בטון וברזלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עמודי החשמל נראים כמו קיסמים", אמר אחד הקשישים שחזר לחפש חיים בין ההריסות. נשים רבות נראו בוכות ומתאבלות, אחרים נצפו כשהם יושבים מול ההריסות של בית חנון וסג'עייה, ולא מצליחים לעכל את ההרס.

קבוצה שיצאה ממרכז אונר"א בלב הרצועה לכיוון הבתים בבית חנון, לוותה על ידי צוות של סוכנות הידיעות AP. אחת הנשים חלפה על פני ההריסות ואמרה בחשש לצוות: "הבית שלנו הופצץ, הבית שלנו נהרס". הדמעות התחילו לכסות את פניה כשנכנסה פנימה. "אלי עזור לי, עזור לנו שהאל ירעיד את האדמה מתחת לרגליים שלהם", היא אמרה וקיללה את צה"ל ואת ישראל.

האישה ובן זוגה אספו את מה שניתן, ולא הצליחו לתפוס את מימדי ההרס. "היו כאן 40 איש, 40 בני אדם התחבאו כאן", אמר בעלה של האישה, שקרא לרעייתו להזדרז ולצאת מהבית. האישה ניסתה לנעול אחריה את הדלת, אולם בעלה אמר לה: "אין סיבה לנעול את הדלת. הבית פתוח, הכל פרוץ לגמרי".

מוענין סבאחי תושבת הרצועה סיפרה לרשת אל-ג'זירה: "בלי שום אזהרה, מטוסי F-16 החלו לירות על הבית שלנו. שמונה ילדים נהרגו במקום, זה רצח עם. הם ירו על ישראלים? הם עשו משהו לישראלים? מה הם עשו רע? הם לא עשו כלום".

מוקד פעילות נוסף הבוקר הם בתי הקברות ברצועת עזה. מספר ההרוגים עבר את האלף בימי הלחימה, ובהפסקת האש נמצאו עשרות גופות מתחת להריסות. בתי החולים העבירו את הגופות לקבורה בחלק מהמקרים. בחלק מההלוויות היו יותר מתים לקבור מאשר בני משפחה שהגיעו להשתתף בטקס הקבורה.