מצרים: חמאס אחראי להרחבת המבצע: "יכול היה למנוע מות מאות פלסטינים"

ממשלת מצרים הודיעה כי היא מטילה את האחרית להרחבת מבצע "צוק איתן" על חמאס מאחר ולא קיבל את הסכם הפסקת האש. שר החוץ המצרי: האחריות על מעבר רפיח היא שלנו, ואנחנו נחליט כיצד לפעול

מצרים: חמאס אשם בהרחבת המבצע (רויטרס)

ממשלת מצרים הודיעה הלילה (ה') כי היא מטילה את האחרית ל"מותם האפשרי של אזרחים פלסטינים" על חמאס, מפני שדחה את יוזמת מצרים להפסקת אש. שר החוץ המצרי סאמך שוקרי אמר כי מעבר רפיח הוא מעבר בריבונות מצרית, והדגיש כי חמאס לא יגיד למצרים אם לפתוח את המעבר, "לצאת או לא לצאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר לאחר מכן יצאה הודעה גם מפמלייתו של אבו מאזן, המבקר בקהיר: "לא הופתענו מהפעולה הקרקעית של ישראל, אך קיווינו שישראל לא תחמיר את המצב. הפעולה הזו רק תסבך את המצב ולא תאיץ את ההגעה להפסקת אש ואת המאמצים להגיע להסכם".

מוקדם יותר הערב הסתיימה פגישה בין נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי לבין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שבתומה פרסמו השניים הודעה משותפת שבה הביעו הסכמה שיש להפסיק מיד את הירי ברצועת עזה ולחזור להבנות "עמוד ענן" מ-2012.

מנגד, בחמאס התעקשו על תנאי סף, ובינתיים דחו כל נוסחה במתכונת של הפסקת אש. אחת ההערכות היא שהדבר נובע מכך שבארגון קיוו שטורקיה, קטאר ותוניסיה יצליחו לגבש יוזמה בתנאים טובים יותר עבורם. עם זאת, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שלח את ראש המודיעין שלו לאנקרה כדי לרכך את עמדת הארגון.

הבוקר שבו חברי צוות המשא ומתן הישראלי מקהיר, שם הוצגו להם פרטי היוזמה המצרית להפסקת. גורמים ישראלים מספרים כי קיים פער גדול מה התנאים שסיפקו המצרים בהסכם לבין מה שבחמאס היו מוכנים לקבל. למרות המשך המגעים, בישראל חוששים שמאמצי התיווך ישפיעו על המשך המבצע ברצועה ומפני הפעלת לחץ כבד מדי על חמאס שיביא לסיכול המגעים.

צה"ל החל בפעולה ממוקדת לסיכול תשתיות טרור

הכוחות בשטחי הכינוס לפני הכניסה (רויטרס)

הלילה יצאה הודעת דובר צה"ל לפיה כוחות יבשה גדולים של צה"ל החלו בפעולה ממוקדת לסיכול תשתיות טרור ברצועת עזה.
"צה"ל החל במימושה של מדרגת פעולה נוספת במדרג הפעולות העולה של מבצע "צוק איתן" ובשלב זה של המבצע פועלים בשטח רצועת עזה כוחות חיל הרגלים, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין בשיתוף פעולה עם זרועות האוויר והים ובסיוע השב"כ וגורמי ביטחון אחרים, בהובלת פיקוד הדרום", נמסר בהודעה.

"פעולת צה"ל יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ועל-פי התוכניות המבצעיות של צה"ל והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה
הכללי של צה"ל. שלב זה מתבצע בהמשך ליעדי המבצע שהושגו עד כה ועל מנת להביא להמשך פגיעה קשה בארגון הטרור חמא"ס ולמציאות ביטחונית טובה
יותר".