עזה: רקטות קסאם נמצאו בתוך בית ספר של האו"ם

צה"ל חוזר וטוען שארגון החמאס מחביא רקטות בבתי ספר ומרכזים אזרחיים, עכשיו זה ברור מעבר לכל ספק: האו"ם הודיע שהוא בודק מה עשו רקטות של החמאס בתוך בית ספר שמופעל על ידי הארגון שמטפל בפליטים הפלסטינים. "זהו אירוע שמסכן אזרחים, כולל את צוות הארגון ומסכן את משימת הארגון בכלל" נאמר בהודעת אונר"א

פלסטינים בבי"ס של אונר"א, ארכיון (AP)

טילים בבית הספר: סוכנות האו"ם לענייני פליטים פלסטינים, אונר"א, הודיעה כי היא חוקרת איך הגיעו 20 רקטות למחבוא בתוך בית ספר שמפעילה הסוכנות ברצועת עזה. הסוכנות "מגנה את הפעולה וטוענת שזו הפרה בוטה של החוק הבינלאומי", אך ישראל טוענת מזה תקופה כי החמאס מחביא רקטות בתוך מבנים אזרחיים ובכך מסכן חפים מפשע. 

"אמש, במהלך סריקה שגרתית, אנשי אונר"א גילו 20 רקטות שמוחבאות בבית ספר בעזה" נאמר בהודעת הארגון שהוא חלק אינטגרלי מהאו"ם. "ראשיו מגנים בכל תוקף את האחראים להחבאת הנשק במתקן שתחת אחריות הארגון" הוסיפו בהודעה.

בארגון נאמר שזו הפעם הראשונה שאירוע כזה קורה וזהו אירוע שמסכן אזרחים, כולל את צוות הארגון ומסכן את משימת הארגון בכלל. ישראל האשימה לא פעם את החמאס בכך שהוא מנצל מתקנים אזרחיים כמו בתי ספר, כדי להחביא את הנשקים והרקטות. בימים האחרונים כ-22,000 תושבי עזה שעזבו את בתיהם בהוראת צה"ל מצאו מקלט במתקני ארגון האו"ם ברחבי הרצועה.

מלבד הביקורת כלפי החמאס, בישראל נשמעת מזה שנים ביקורת חריפה על התנהלות האו"ם בכל הנוגע לנושא הפלסטיני. בניגוד לארגון של האו"ם שמטפל בפליטים ברחבי העולם (UNHCR), במחנות הפליטים הפלסטינים פועל ארגון נפרד המיועד רק להם, אונר"א, שלא דואג להם לפתרון של קבע אלא רק לחינוך בסיסי ולאספקה קבועה של מזון. גורמים בישראל טענו בעבר כי הארגון בכוונת מכוון משאיר את הפלסטינים מאז מלחמת העצמאות במצב בו הם עדיין גרים במחנות הפליטים ולא עוברים למגורי קבע, ובכך הם תלויים באספקה ובסיוע ולא מסוגלים לדאוג לעצמם, למרות השנים הרבות שעברו מאז המלחמה.