ההסכם ושברו: מדוע דחה חמאס את מתווה הפסקת האש?

ישראל הכריזה הבוקר על הפסקת אש באופן חד צדדי לאחר שהקבינט אישר את המתווה שהוצע על ידי מצרים, אלא שבחמאס סירבו להיענות והמשיכו לשגר רקטות – זאת לאחר שהבהירו מראש שיתנגדו להצעות התיווך מצדה של קהיר. מדוע דחו בחמאס את ההצעה לנצור את האש והמשיכו בכל זאת בירי?

הרגיז את חמאס. א-סיסי (רויטרס)

החמאס דחה את הפסקת האש רק בשביל להביך את מצרים? כך לפחות עולה מדבריו של דובר ארגון הטרור שטען כי ההצעה המצרית נועדה להרוס את החמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סאמי אבו זוהרי טען כי כלל לא קיבל את הפרטים על הפסקת האש מהממשל המצרי, וכי אנשיו למדו על ההסכם מהתקשורת - אמירה שמביכה את ממשלו החדש של הנשיא א-סיסי בקהיר. בראיון אחר, לרשת אל-גז'ירה, אמר אבו-זוהרי שההצעה המצרית נועדה לשלול מהחמאס את נשקו למרות היותו "מגן העם הפלסטיני" - כך לדבריו.

כבר בתחילת השבוע היו סימנים לכך שהסכם הפסקת אש בתיווך מצרי נועד לכישלון: בכיר בתנועת חמאס אמר אז כי התנועה פוסלת את מצרים כמגשרת, וכי היא מוכנה לקבל יוזמות תיווך רק מקטאר או מטורקיה - אותה ישראל לא מוכנה לקבל כמתווכת עקב קרבת בכירים בממשל הטורקי לאירן.

הנשיא המצרי לא פתח את מעבר רפיח - והרתיח את חמאס

גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אנשי הליגה הערבית וראשי הקהילה הבינלאומית קראו היום לחמאס לקבל את ההצעה - אבל החמאס שב ודחה אותה וכינה אותה "כניעה".אתר הזרוע הצבאית של החמאס כתב בתגובה להסכם שנדחה: "דם הקדושים לא נשפך לשווא. הקרב מול האויב הציוני יימשך ויסלים. ההסכמים לא שווים את הדיו שכתב אותם. המצור על הרצועה חייב להסתיים".

הנשיא א-סיסי הכריז שברצונו לשמש מתווך במשבר, אך העלה את חמתם של הפלסטינים כשהשאיר את מעבר רפיח סגור. החמאס מפנה את גבו לנשיא מצרים - זאת למרות שהמדינה הזו שיחקה תפקיד חשוב מאוד בעבר בתיווך בין חמאס לישראל.