חמאס מציג: כך תועדה ישראל ממצלמת המזל"ט

ארגון הטרור הציג היום תמונות שלדבריו צולמו בשמי הארץ, על ידי מזל"ט שלא הופל. לטענתם, התיעוד חושף את יכולות המודיעין של הארגון. אתמול יורט מזל"ט נוסף של הארגון - "אבאביל 1" - שאיתר חיל האוויר, לאחר שחדר לשטח ישראל מכיוון עזה

בצל הדיבורים על הפסקת אש, חמאס ממשיך להציג לראווה הישגים: הבוקר (ג') פרסם הארגון תיעוד, שלטענתו צולם ממזל"ט ששוגר לאחרונה מעל שטח ישראל. בחמאס הסבירו כי מדובר במזל"ט דומה ל"אבאביל 1", שזוהה אתמול על ידי חיל האוויר ויורט על ידי טיל "פטריוט". טרם התברר האם גם התמונות הללו צולמו במהלך מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון הקצר שנחשף מתועדת גיחת צילום, שלדברי הארגון לא יורטה. עוד טענו בחמאס כי התיעוד חושף את יכולת השיוט בשמי דרום הארץ ומוכיח את עוצמת הארגון. אתמול פרסם הארגון את תיעוד המראת המזל"ט "אבאביל 1", לפני שיורט. מדובר בכלי טיס בלתי מאויש שמקורו באירן, שכבר נראה בידי חיזבאללה לפני שנים.

לטענת הזרוע הצבאית של חמאס, היא הטיסה לישראל לאחרונה שלושה מזל"טים מהסוג הזה ואחד מהם אף הגיע לשמי הקריה בתל אביב, הצליח לצלם ואף שב בשלמותו לידיהם. לדברי ארגון חמאס, השיגור המדובר היה למטרות תצפית בלבד ולא למטרות תקיפה, אם כי לטענתם יש להם יכולת לשגר גם מזל"טים "מתאבדים". המילה "אבאביל" מופיעה בקוראן והיא מתארת ציפורים שאוחזות בציפורניהן אבני טיט ומשליכות אותן על האויב.

מומחה: "הצילום הוא ברזולוציה נמוכה"

"'אבאביל 1' הוא כלי טיס בלתי מאויש מיושן ביותר מתוצרת אירן", הסביר אתמול לחדשות 2 Online טל ענבר, ראש המרכז לחקר הטילים והחלל במכון פישר. "במבצעים קודמים ראינו אותם מתאמנים איתו בעזה, לכן זה לא חדש לנו שיש להם אותו".

לדבריו, יכולות הכלי מוגבלות: אין לו יכולת לשדר לאחור, וגם אם הוא מצלם הוא צריך לחזור אליהם פיזית על מנת שיקבלו את התמונות. זהו כלי אטי עם מנוע בוכנה, שבמקור נועד בכלל להיות טיסן מטרה לאימונים של נ"מ באירן. מכלי זה פותחו באירן דגמים לסיור ולצילום, ודגם עם יכולת תקיפה מוגבלת שמועמס בעשרות ק"ג של חומר נפץ.

"אתה יכול להתקין עליו איזושהי מצלמה, אבל לא מדובר בכלי שמקביל לכלים מתקדמים אצלנו - וגם אם מציבים עליו מצלמה היא ברזולוציות נמוכות", הוא מרגיע. "גם אם לצורך העניין הם היו משיגים תמונות של הקריה זה הישג פסיכולוגי בלבד ולא נותן להם יכולות מבצעיות או מודיעין אמיתי".

חמאס טוען: זה המזל"ט ששיגרנו

"אם זה אכן הגיע לת"א - זה מפתיע"

גם השליטה בו מאוד בעייתית לדבריו. באירן לדוגמה יש להם יכולת לשלוט בו מרחוק עם קו ראייה בלבד, אך בעזה לא ידוע לענבר על יכולת כזאת, ועל כן בחמאס נאלצים להכווין אותו מראש למסלול ספציפי.

האם יש לו יכולת מבחינה מודיעינית? "היכולת שלו לאסוף מודיעין קיימת. לדוגמה, אם הם היו מרימים את הכלי על אזור היערכות של צה"ל סמוך לרצועת עזה הם היו מקבלים תובנות כלליות. גם אם הכלי נופל במקום מסוים הוא פחות מסוכן מרקטה. אם אכן הגיע מזל"ט כזה לתל אביב זה בהחלט מפתיע".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס אתמול לחדירת כלי הטיס ואמר כי "הפלת המזל"ט של חמאס על ידי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר היא דוגמה לניסיונות להמשיך לפגוע בנו בכל דרך ולמוכנות של צה"ל".