צפו: חמאס מציג את המזל"ט שיורט

הארגון חושף את "אבאביל 1" ומפרסם תמונות של כלי הטיס הבלתי מאויש ששוגר לטענתו בכדי לתצפת על ישראל ולספק מידע אסטרטגי. "השיגור היה למטרות תצפית בלבד", אמרו בחמאס, "אבל יש לנו יכולת לשגר גם מזל"טים מתאבדים"

כך נראה ה"אבאביל 1"? חמאס פירסם היום (ב') את המזל"ט שלטענתו יורט הבוקר על ידי חיל האוויר. בחמאס טוענים כי מדובר בתיעוד של המזל"ט ברגעי ההמראה שלו לכיוון ישראל. מדובר בכלי טיס בלתי מאויש שמקורו באירן, שכבר נראה בידי חיזבאללה לפני שנים. לטענת הזרוע הצבאית של חמאס, היא הטיסה לישראל שלושה מזל"טים מהסוג הזה ואחד מהם אף הגיע לשמי הקריה בתל אביב והצליח לצלם. לדבריהם, המזל"ט שצילם את הקריה שב בשלמותו לידיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת ארגון חמאס, השיגור המדובר היה למטרות תצפית בלבד ולא למטרות תקיפה, אם כי לטענתם יש להם יכולת לשגר גם מזל"טים "מתאבדים". המילה "אבאביל" מופיעה בקוראן והיא מתארת ציפורים שאוחזות בציפורניהן אבני טיט ומשליכות אותן על האויב.

"'אבאביל 1' הוא כלי טיס בלתי מאויש מיושן ביותר מתוצרת אירן", הסביר לחדשות 2 Online טל ענבר, ראש המרכז לחקר הטילים והחלל במכון פישר. "במבצעים קודמים ראינו אותם מתאמנים איתו בעזה, לכן זה לא חדש לנו שיש להם אותו".

לדבריו, יכולות הכלי מוגבלות: אין לו יכולת לשדר לאחור, וגם אם הוא מצלם הוא צריך לחזור אליהם פיזית על מנת שיקבלו את התמונות. זהו כלי אטי עם מנוע בוכנה, שבמקור נועד בכלל להיות טיסן מטרה לאימונים של נ"מ באירן. מכלי זה פותחו באירן דגמים לסיור ולצילום, ודגם עם יכולת תקיפה מוגבלת שמועמס בעשרות ק"ג של חומר נפץ.

"אתה יכול להתקין עליו איזושהי מצלמה, אבל לא מדובר בכלי שמקביל לכלים מתקדמים אצלנו - וגם אם מציבים עליו מצלמה היא ברזולוציות נמוכות", הוא מרגיע. "גם אם לצורך העניין הם היו משיגים תמונות של הקריה זה הישג פסיכולוגי בלבד ולא נותן להם יכולות מבצעיות או מודיעין אמיתי".

חמאס טוען: זה המזל"ט ששיגרנו

"אם זה אכן הגיע לת"א - זה מפתיע"

גם השליטה בו מאוד בעייתית לדבריו. באירן לדוגמה יש להם יכולת לשלוט בו מרחוק עם קו ראייה בלבד, אך בעזה לא ידוע לענבר על יכולת כזאת, ועל כן בחמאס נאלצים להכווין אותו מראש למסלול ספציפי.

האם יש לו יכולת מבחינה מודיעינית? "היכולת שלו לאסוף מודיעין קיימת. לדוגמה, אם הם היו מרימים את הכלי על אזור היערכות של צה"ל סמוך לרצועת עזה הם היו מקבלים תובנות כלליות. גם אם הכלי נופל במקום מסוים הוא פחות מסוכן מרקטה. אם אכן הגיע מזל"ט כזה לתל אביב זה בהחלט מפתיע".

המזל"ט שחדר הבוקר לשטח ישראל, ככל הנראה ממולכד, זוהה על ידי חיל האוויר ויורט, לאחר שטיל קרקע-אוויר מסוג "פטריוט" שוגר לעברו והשמיד אותו באוויר. בעקבות היירוט, הופעלה אזעקה באזור אשדוד. לאחר האירוע, פתחו כוחות צה"ל בסריקות נרחבות באזור קו החוף של אשדוד בניסיון לאתר את שרידי כלי הטיס.

אסף, תושב יפו, סיפר לחדשות 2 Online כי ראה את כלי הטיס הבלתי מאויש "טס מכיוון בת ים. הוא עשה סיבובים ליד אצטדיון בלומפילד, באזור שדרות ירושלים, בגובה נמוך". לדבריו, הוא דיווח על כך למשטרה, אך טען כי "צחקו עליי. חשבו שאני עובד עליהם".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס לחדירת כלי הטיס הבוקר ואמר כי "הפלת המזל"ט של חמאס על ידי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר היא דוגמה לניסיונות להמשיך לפגוע בנו בכל דרך ולמוכנות של צה"ל".