סמי עוביד, עיתונאי מעזה בריאיון מיוחד: "לא מפחד מחמאס, אמשיך להתראיין לחדשות 2"

הוא לא מפחד מחמאס, צופה באדיקות בערוץ 2, גר בעבר בתל אביב ועובד גם כמורה נהיגה וכמתווך. העיתונאי העזתי סמי עביד, שהפך לקול של עזה בישראל, סיפר בראיון לחדשות 2 Online על התגובות להופעותיו. "אני מקבל מחמאות ורוצה להמשיך", הוא אומר. "לא מפחד מחמאס והם לא דיברו איתי"

"אני לא שמח כשנופל טיל על תל אביב" - כך אומר סמי עוביד, עיתונאי מעזה שמתראיין בימים האחרונים במהדורת חדשות 2, ומנסה להסביר לישראלים את המצב בעזה. עביד, בן 54, נולד ברפיח, התגורר במשך שנים בתל אביב,ברחוב אבן גבירול ובדיזינגוף, למד עריכת דין והנדסה, דובר עברית שוטפת, ומצהיר כי הוא "לא מפחד מחמאס" - תכירו את העיתונאי שאומר את כל מה שהוא חושב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עביד מתראיין לא מעט מאז תחילת מבצע "צוק איתן". הוא עיתונאי שהגיש תכנית רדיו מוכרת ברצועה עד לשנת 2007. במקביל, הוא עובד כמורה לנהיגה וכמתווך. למרות הסיכון לכאורה בריאיון לכלי תקשורת ישראלי, הוא לא חושש כי לדבריו "אף אחד לא יכול לשלוט בי או להשתיק אותי". בריאיון מיוחד לחדשות 2 Online מביתו בעזה הוא לא חושש לגלות: "אני צופה כל הזמן בערוץ 2"

"כל החברים שלי שראו אותי בטלוויזיה אמרו לי שזה טוב, ושאמשיך להסביר את המצב בעזה לישראלים", הוא מספר. "קיבלתי הרבה מאוד מחמאות ואני עושה מה שבראש שלי, אני אזרח פשוט שאומר את מה שהוא חושב".

רוצה להמשיך להתראיין

"אין לי מה לפחד מאף אחד, חמאס לא דיבר איתי, אני לא מדבר איתם ואני לא מפחד מהם", אומר עביד כשנשאל מאין מגיע האומץ שלו. "ישראלים מפציצים את הבתים של השכנים שלי, ואני רוצה להביא את הצד שלנו. על מה ישימו אותי בכלא? על זה שדיברתי עם ערוץ 2? אני מבחינתי רוצה להמשיך להופיע בטלוויזיה", הוא מוסיף.

לעביד חמישה בנים, הגדול בן 22 והקטן בן 8, ואשתו מנהלת בית ספר בעזה. "היא לא מתעסקת בפוליטיקה אבל צופה בטלוויזיה", הוא מספר ומוסיף: "היא דואגת שהילדים והתלמידים שלה לא ייפגעו, ודואגת לבשל לנו אוכל טוב". ילדיו, שצופים גם הם בטלוויזיה הישראלית, כבר ביקשו ממנו מספר פעמים שילמד אותם עברית כדי שיבינו את הדברים: "כשישראל נכנסה לעזה הייתי בן 8 ואני שומע את היהודים כבר 45 שנים, לכן אני יודע עברית", הוא מסביר. עם זאת, יש לו כמובן גם ביקורת על עבודת התקשורת הישראלית: "בשידורים שלכם אתם מדברים האמת, אבל לא מביאים מספיק את הצד הפלסטיני".

עזה? ווילות שלמות מתחת לאדמה

בתגובה לטענה כי בכירי חמאס מתחבאים בבית החולים שיפא, הוא אומר כי כמו שהוא מכיר את עזה, זה לא הגיוני: "מתחת לרצועה יש עיר שלמה - יש ווילות מתחת לאדמה, יש מנהרות לכל מקום מהים לתוך עזה ולכל האזורים, לכן אני לא חושב שהם יתחבאו בבית החולים".

לדבריו, התושבים בעזה מפחדים מחמאס. "לדעתי ישראל לא תיכנס קרקעית לעזה, ותוך יומיים שלושה ייגמר כל הסיפור" הוא מעריך. "מבחינת חמאס כל טיל הוא ניצחון, זה האופי שלהם. אבל אני מבחינתי לא שמח שנופל טיל על תל אביב".

קולו של עביד כבר לא נשמע בתחנות הרדיו בעזה, עקב דעותיו הבלתי מקובלות, אותן הוא מסכם במילים: "אני מאמין שאנחנו שני עמים, ואין לנו מנוס מלשים את הידיים יחד ולעבור את הימים הרעים בזמן שהמזרח התיכון כולו בוער".