עדות: כך נרצחים שבויי דאע"ש

מתרגם לשעבר של ארגון דאע"ש, שתפקידו היה להרגיע את השבויים המערביים לפני הוצאתם להורג, שבר שתיקה וחשף כיצד פועל הארגון הרצחני: "כולם מפחדים מג'ון, רק לו מותר לרצוח מערביים"

עדות ממקור ראשון של פני הרשע: רשת "סקיי ניוז" הבריטית ראיינה בכיר לשעבר בדאע"ש, שנמלט מהארגון לטורקיה. האיש, מתרגם לשעבר של הארגון שהזדהה בשם "סלאח", אישר בריאיון ששודר הבוקר (שלישי) כי "ג'ון הג'יהאדיסט" הוא אכן הצעיר הבריטי מוחמד אמוואזי - ואף סיפר כי היה עד למעשיו האכזריים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני ראיתי את ג'ון הג'יהאדיסט הורג את השבוי היפני", אמר סלאח בהתייחסו לעיתונאי היפני קנג'י גוטו שהוצא להורג בחודש ינואר. לדברי סלאח, אמוואזי מועסק כמוציא להורג הראשי של השבויים הזרים וכ"פנים" של הארגון: "ההשפעה הרצחנית שלו זוכה לכבוד ולפחד מכולם".

לסלאח עצמו היה תפקיד ייחודי בהוצאות להורג שזכו להד תקשורתי רב: מטרתו הייתה לשכנע את השבויים הזרים, בהם העיתונאים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף, שארגון הטרור שומר עליהם. 

בין השאר, סיפר סלאח, השבויים המערביים צילמו הוצאות להורג מדומות והקליטו עדויות רבות: "לכן הם היו כל כך רגועים בקלטות שבהן הם הוצאו להורג. אמרתי להם לא לדאוג ושאין לחייהם סכנה, אבל הייתי בטוח שהם ימותו".

זהותו של ג'ון הג'יהאדיסט נחשפה (דיילי מייל)

"להרוג זרים - זה רק ג'ון"

"ג'ון אמר לי להגיד להם 'זה רק סרטון, אנחנו לא נהרוג אתכם, אנחנו רוצים שממשלתכם תפסיק להרוג בסוריה, אבל אין לנו בעיה איתכם - אתם רק אורחים שלנו". הריאיון של סלאח מהווה את ההוכחה היחידה עד כה לכך שאמוואזי הוא אכן ג'ון הג'יהאדיסט - עובדה שמשפחתו של הצעיר הבריטי ניסתה להכחיש לאחר הפרסום הראשון על זהותו.

סלאח גם הדגיש כי בניגוד לחלק מהטענות במערב, אמוואזי ערף בעצמו את ראשי השבויים - לפחות במקרה של גוטו. "כשהוא הרג את גוטו אני ראיתי את זה, אבל לא מקרוב. אחרי שהוא הרג אותו, שלושה או ארבעה אנשים הגיעו ולקחו את הגופה ושמו אותה ברכב. ג'ון נסע דווקא לכיוון אחר", אמר סלאח.

גוטו לפני הוצאתו להורג

כמו כן תיאר העריק כיצד ג'ון כיוון את המצלמות ודחק בצוות הצילום "מהר, אנחנו צריכים לסיים", ציטט אותו סלאח. "רק הוא נותן הוראות - כל השאר עושים".

מדוע ג'ון הג'יהאדיסט זוכה לכבוד כה רב בתוך הארגון? "אולי בגלל שהוא משתמש בסכין - אני לא מבין למה הוא כל כך חזק", הסביר סלאח והדגיש כי כל אחד בארגון יכול להרוג סורים למשל, "אבל להרוג זרים - רק ג'ון".