האיש שמפחיד את המזרח התיכון: הכירו את ה"חליף" שכובש את עירק וסוריה

הוא נולד בעירק לפני 43 שנים, שבמהלכן שירת בתפקידי שטח שונים בארגוני הטרור האסלאמיים הגדולים והקיצוניים בעולם. אבו בקאר אל-בגדדי, מנהיג "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט", גורם לאמריקנים להבין שהמערכה כלל לא הסתיימה. העולם חשש מבן לאדן, ואז אל-בגדדי הגיע

האיש החזק בעולם הג'יהאד? אל-בגדדי (חדשות 2)

שלוש שנים לאחר חיסולו של אוסמה בן לאדן מוצאים את עצמם גופי הביון במערב ובמדינות המזרח התיכון מתמודדים מול הכוכב החדש של הג'יהאד העולמי: אבו בקאר אל-בגדדי העומד בראש ארגון דעא"ש (ISIS) שהולך ומשתלט על חלקים נרחבים מעירק ומסוריה. למרות שהוא בן 43, בגדדי כבר נתפס כאחד ממנהיגי הטרור האסלאמי הקיצוניים והמסוכנים שפועלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פעילותו הלוחמנית של אל-בגדדי לאורך השנים זיכתה אותו באחרונה בתואר המיתולוגי "ח'ליף", לאחר שוועדה של חכמי דת מוסלמים סונים קיצונים הכתירה אותו כנציגו עלי אדמות של הנביא מוחמד.

עירק, הסובלת מנחת זרועו, היא גם ארץ הולדתו של אל-בגדדי, שנולד בעיר סמארה בשנת 1971. בצעירותו חבר לכוחות הג'יהאד הסונים במדינה, ועם פלישת הכוחות האמריקנים למדינה בשנת 2003 הצטרף ללוחמי אל קעידה.

חמושים של ארגון דעא"ש בעירק (רויטרס)

במסגרת מאבקו הוא נתפס וריצה עונש מאסר ממושך בכלא אמריקני צבאי, ולימים אף דווח כי הוא חוסל סמוך לגבול עירק-סוריה. שמונה שנים לאחר מכן זכה אל-בגדדי לגושפנקא רשמית מצד משרד האוצר האמריקני, שהכריז עליו כטרוריסט. זאת לאחר ששני קודמיו בהנהגת הזרוע העירקית של אל קאעידה חוסלו.

בשנת 2010 העבירה הנהגת אל קאעידה לידיו את הפיקוד על הלוחמים בעירק. פעולות הטרור והגרילה האיכותיות שהוציא לפועל נגד הכוחות הזרים במדינה, תרמו לחיזוק מעמדו וחוסנו של אל-בגדדי, שהלך וגבר מעבר לכל ציפייה בצל מלחמת האזרחים בסוריה.

לימים הביא אל-בגדדי לאיחוד היסטורי בין זרועות אל קעידה בעירק ובסוריה, לכדי מה שכונה "חזית אל נוסרא", שממנה התפצל שוב בהמשך.

לוחמי אל קאעידה מוציאים להורג מתנגדים בע (CNN)

לא פקיד, לוחם

מאז התהדקות המצוד אחריו ירד אל-בגדדי למחתרת, משם המשיך לפעול. בשנה שעברה טענו גורמי ביון אמריקנים כי בידיהם ראיות לכך שהוא מסתתר בסוריה, אך כעבור מספר ימים היטשטשו עקבותיו - עד לדיווחים חדשים שנתקבלו בחודש שעבר שלפיהם נראה אל-בגדדי לאחרונה בצפון עירק.

עובדת היותו לוחם מעניקה לאל-בגדדי יתרון תדמיתי משמעותי מול מתחריו על משבצת הרדיקל האסלאמי, שכן בשונה ממנהיג אל קעידה המכהן איימן אל-זוואהירי, נוטל אל-בגדדי חלק פעיל בתהליך גיוסם ואימונים של אלפי המתנדבים שמתייצבים למרותו מכל רחבי העולם.