דיווח: צבא עירק כבש מחדש את תיכרית

העיר הסונית הממוקמת כ-160 ק"מ מצפון לבגדד חזרה לשליטת הממשלה לאחר שהצבא העירקי כבש אותה מידי המורדים הסונים. כעת חוששים בצבא העירקי כי המורדים מילכדו בה בתים ומכוניות

נלחמים במורדים בעירק, החודש (AP)

כוחות צבא עירק כבשו את העיר תיכרית, הממוקמת מצפון לבירה בגדד, מידי המורדים הסונים. כך דיווחה הטלוויזיה הממלכתית במדינה. העיר נכבשה מחדש במסגרת המאבק של הממשלה במורדים, ששולטים כבר היום בחלקים נרחבים של עירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הקיצונים הסונים נדחקו לכיוון צפון ומערב אל מחוץ לעיר. מנהיג דתי בתיכרית אמר לרשת CNN כי כוחות הצבא נכנסו בתמיכה של כוחות מיוחדים ומטוסי קרב והצליחו להחזיר את העיר בחזרה לשליטת הממשלה.

תיכרית היא עיר הולדתו של סדאם חוסיין, שליט עירק עד 2003 שהיוותה בסיס עיקרי של כוחו. לכן, כיבושה בידי המורדים האסלאמיים נחשבה לכיבוש אחד מסמליה של עירק. בעיר גם נקבר הנשיא לשעבר לאחר שהוצא להורג.

על פי דיווחי הרשת האמריקנית, כ-120 חמושים נהרגו ו-20 מהרכבים שלהם נהרסו במהלך כיבוש העיר. "אנו חוששים כעת מבתים שמולכדו וממטענים שהוחבאו ברחובות", אמר ל-CNN אחד ממפקדי המבצע מטעם צבא עירק. כעת, החמושים מתרכזים באזור צפון ומערב עירק, והם שולטים גם במעבר הגבול עם ממלכת ירדן.

"ישראל עלולה להיגרר למלחמה עם ארגון דאעש"

במקביל, גם בבית הלבן מודים כי ישראל עלולה להיגרר לתוך מלחמת האזרחים בעירק, אם זו תזלוג לתוך ירדן. כך אמר מקור בממשל אובמה אמר ל"דיילי ביסט" האמריקני, והוסיף כי במקרה שהארגון יצליח לשלוט ברוב שטחי עירק וסוריה, הוא לא יסתפק בכך ויפנה לתקוף את ירדן. יצוין כי כבר השבוע הורה המלך עבדאללה לעבות את מערך הכוחות של צבא ירדן לאורך הגבול עם עירק.

מתקפה של ארגון דאעש, שכבר היום שולט ברוב חלקי צפון ומערב עירק על ממלכת ירדן עלולה להכניס לעימות גם את ישראל במקרה שהמורדים יאיימו על השלטון ברבת-עמון, אחרת ישראל תעמוד מול ארגון טרור קיצוני לכל אורך גבולה המזרחי. "מלך ירדן יבקש סיוע מישראל וארה"ב במצב בו הוא ירגיש מאויים", הוסיפו בוושינגטון, מה שיגרום גם לארצות הברית להיגרר לתסבוכת הנוכחית במזרח התיכון.