רמאללה: האבנים מופנות גם לרשות הפלסטינית

עשרות פלסטינים יידו אבנים לעבר חיילי צה"ל ברמאללה, אך כשהחיילים עזבו – האבנים הופנו לעבר אבו מאזן בדמות תחנת משטרה פלסטינית, וזאת במחאה על שיתוף הפעולה הביטחוני של הרשות עם ישראל. במקביל מכחיש אחד ממשוחררי עסקת שליט – שנעצר שוב אחרי החטיפה ושוחרר – כי חזר לעסוק בטרור

זה החל כמו עוד מבצע של צה"ל ומשמר הגבול. היעד, כך אומרים הפלסטינים, הוא בית דפוס של חמאס סמוך לכיכר מנארה בלב רמאללה. אלא שמהר מאוד הפך אמש (א') מרכז העיר לשדה קרב של ממש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צעירים פלסטינים החלו להתעמת עם כוחות הצבא, אבל התמונה הפכה לדרמטית כשצה"ל נסוג מהמקום. עד מהרה הופנה זעמם של המפגינים למטרה חדשה: תחנת המשטרה הפלסטינית בכיכר. עשרות צעירים החלו ליידות אבנים ובלוקים על התחנה. אחד מהם נהרג - לא ברור אם מירי ישראלי או פלסטיני.

מדובר באירוע יוצא דופן, תוצאה של מסע הסתה נגד אבו מאזן וביקורת פנימית קשה נגדו ונגד המנגנונים הפלסטיניים. הטענה נגדם היא כי הם משתפים פעולה עם ישראל ומעניקים סיוע לצה"ל בחקירת החטיפה.

הרבה תסכול התפרץ הלילה ברמאללה. גם על ישראל שנכנסת לשטחים וממשיכה לעשות כבשלה, אבל בעיקר על אבו מאזן - האיש שבישראל אומרים שאיננו פרטנר ושיצא בימים האחרונים בגלוי ובאומץ לב נגד החטיפה והחוטפים. האירוע שהתרחש הלילה בלב רמאללה הוא מכה תדמיתית לאבו מאזן במגרש הביתי שלו.

משוחרר עסקת שליט: "מעצרי ראווה"

במסגרת הצעדים נגד הפלסטינים עצר צה"ל השבוע 53 ממשוחררי עסקת שליט. רק אחד מהם, לואיי נופל, השתחרר אמש. 52 נותרו במעצר. "שתיים ורבע בלילה, (החיילים) פרצו לבית ועקרו את דלת הכניסה של הדירה", הוא משחזר את המעצר המחודש. "נגזר עלי מאסר עולם וישבתי 11 שנים. אף אחד לא יכול להכחיש שיש לי תיק אצל הישראלים. בטח שאני חושש מזה".

"מחויב להסכם". לואיי נופל (חדשות 2)

את נופל פגשנו בביתו שבסמוך לשכם. אסיר העולם לשעבר, חבר בחוליה שביצעה פיגועי ירי בראשית האינתיפאדה, טוען כי הוא מחויב לתנאי העסקה וכי מדובר במעצר ראווה ותו לא. "אנחנו מרגישים שזאת הזדמנות להחזיר אותנו לכלא, הזדמנות להחזיק את גזר הדין על כנו", הוא אומר.

"אני לא מתאר לעצמי שמישהו שקשור לעסקת שליט, או אפילו מי שהשתחרר בסבבי השחרור של אבו מאזן, יהיה מעורב בדברים כאלה", מוסיף נופל. "בן אדם ריצה שנים בכלא והיה אסיר עולם, זה הרי טירוף (שהוא יחזור לפעילות) ואז יחזור למאסר עולם".

כל אחד ממשוחררי עסקת שליט שנעצרו מחדש ייבחן האם הפר את אחד משלושת תנאי העסקה: עליו לחתום כל חודשיים, אסור לו לצאת מהמחוז שלו וכמובן - לא לשוב לפעילות נגד ישראל. "אני מחויב לכל התנאים של ההסכם, לכן המעצר הפתיע אותי", אומר נופל. אחרי 11 שנים בכלא, אסיר העולם המשוחרר מתעקש כי הוא תומך בשלום ובשחרור אסירים במסגרת משא ומתן.