חמושים בעירק כבשו את מעבר הגבול עם סוריה; 30 חיילים נהרגו

המערכה בעירק הולכת ומחריפה: חברי ארגון הטרור האיסלאמי "דעאש" השתלטו היום על מעבר גבול מרכזי בין עירק לסוריה. במהלך מבצע ההשתלטות הרגו החמושים 30 חיילים עירקים. ראש הממשלה העירקי פנה לארה"ב בבקשה לסיוע במאבק נגד הקיצונים

השתלטו גם על מעבר הגבול (חדשות 2)

חזית הטרור העירקית הולכת ומבססת את שליטתה באזורים נרחבים במדינה, וקורבנות רבים בנפש משלמים את המחיר - הפעם כחלק מהמאבק על גזרת הגבול המערבי: חמושים סונים המשתייכים לארגון הטרור האיסלמי-סוני "דעאש", השתלטו הבוקר (שבת) על מעבר הגבול בין עירק לסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת מבצע ההשתלטות על המעבר בעיר הגבול אל-קאים, במרחק של כ-300 קילומטרים מהבירה בגדד, פתחו החמושים באש כבדה לעבר חיילים של צבא עירק שהוצבו באזור. כתוצאה מהמתקפה הקטלנית, נהרגו לפחות 30 חיילים - כך מדווחות סוכנויות הידיעות.

ראש הממשלה העירקי, אל-מאליכי (AP)


ההשתלטות על מעבר הגבול שהוא אחד מהנקודות החשובות המקשרות בין שתי המדינות, מהווה מכה נוספת לראש הממשלה נורי אל-מאליכי, שממשלתו מנהלת מאבק עיקש שנועד להדוף את חברי ארגון הטרור ולמנוע מהם להשתלט על חלקים נוספים של עירק. חברי הארגון כבר הצליחו לבסס את שליטתם בעיר השנייה בגודלה במדינה, מוסול, ונמצאים קרוב מאוד לבירה בגדד.

בעירק ממתינים לסיוע אמריקני נגד הקיצונים 

ראש הממשלה העירקי אל-מאליכי ממתין לתגובת ארצות הברית  - זאת לאחר שביקש מהאמריקנים סיוע אווירי כדי לבלום את הקיצונים הסונים, אנשי אל-קאעידה. לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, אובמה מחכה לקבל הבטחה לשינוי הממשל בעירק - בתמורה לסיוע.

בינתיים, שלח הממשל בעירק כוחות להילחם בקיצונים הסונים כדי לנסות ולהשתלט מחדש על בית הזיקוק הגדול ביותר במדינה, באיג'י, שנמצא במרחק 200 ק"מ צפונית לבגדד הבירה, סמוך לעיר הולדתו של סדאם חוסיין - תיכרית. זה האזור שבו מתרכזים הקרבות בימים האחרונים בין צבא המדינה, לוחמים מתנדבים שיעים ואפילו מתנדבים כורדים.

ישלח סיוע? הנשיא אובמה (רויטרס)

רשת אל-ערבייה שידרה תמונות בהם נראה בית הזיקוק עם דגל שחור של "ארגון צבא המדינה האיסלאמית", הארגון הסוני הקיצוני המקושר לאל-קאעידה, שמאיים על המדינה. לפי הדיווחים, בתוך בית הזיקוק נלכדו עשרות עובדים ולא ברור מה מצבם.

שר החוץ העירקי, הושיאר זבארי, ביקש השבוע סיוע פומבי מוושינגטון לבלימת החמושים - שנתיים וחצי אחרי שארצות הברית סיימה את מעורבותה במדינה שנמשכה כתשע שנים.

בכיר, שלא הזדהה בשמו, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי עירק ביקשה מטוסי תקיפה, מל"טים, ואמצעי מעקב שיסמנו מטרות. ראש המטות המשולבים של הכוחות המזוינים של ארצות הברית,  מרטין דמפסי, טרם השיב לבקשה, אבל בתקשורת האמריקנית סבורים כי אובמה מפעיל עכשיו לחץ על הממשל השיעי העירקי להיפרד מאל-מאליכי.