לקראת הכרעה: האם ארה"ב תתערב בעירק?

עירק ביקשה מארצות הברית סיוע צבאי כדי לבלום את אנשי אל-קאעידה המאיימים על מהמדינה. בוושינגטון טוענים כי הם מוכנים לפעול, אבל רק במידה והממשל של נורי אל-מאליכי , יפנה את מקומו לממשל שיפעל לאחדות המדינה, בחשבון הטוויטר שלו, האייטולה האירני חמנאי מזהיר ממלחמה בעולם המוסלמי

נורי אל-מאליכי. "צריך לפרוש" (AP)

האם ארה"ב תשוב לעירק? ראש הממשלה העירקי, נורי אל-מאליכי, ממתין לתגובת ארצות הברית אחרי שביקש מהאמריקנים סיוע אווירי כדי לבלום את הקיצונים הסונים, אנשי אל-קאעידה. לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, אובמה מחכה לקבל הבטחה לשינוי הממשל בעירק - בתמורה לסיוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בינתיים, שולח הממשל בעירק כוחות להילחם בקיצונים הסונים כדי לנסות ולהשתלט מחדש על בית הזיקוק הגדול ביותר במדינה, באיג'י, שנמצא במרחק 200 ק"מ צפונית לבגדד הבירה, סמוך לעיר הולדתו של סדאם חוסיין - תיכרית. זה האזור שבו מתרכזים הקרבות בימים האחרונים בין צבא המדינה, לוחמים מתנדבים שיעים ואפילו מתנדבים כורדים.

רשת אל-ערבייה שידרה תמונות בהם נראה בית הזיקוק עם דגל שחור של "ארגון צבא המדינה האיסלאמית", הארגון הסוני הקיצוני המקושר לאל-קאעידה, שמאיים על המדינה. לפי הדיווחים, בתוך בית הזיקוק לכודים עשרות עובדים ולא ברור מה מצבם.

ארה"ב - "הגיע זמנו של מאליכי לפרוש", אירן - "סכנת מלחמה בעולם המוסלמי"

אנשי אל קעידה, מחזיקים בבית הזיקוק הגדול (חדשות 2)
שר החוץ העירקי הושיאר זבארי ביקש אמש באופן פומבי סיוע מוושינגטון לבלימת החמושים, שנתיים וחצי אחרי שארצות הברית סיימה את מעורבותה במדינה, פעילות שנמשכה תשע שנים.

בכיר, שלא הזדהה בשמו, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי עירק ביקשה מטוסי תקיפה, מל"טים, ואמצעי מעקב שיסמנו מטרות. ראש המטות המשולבים של הכוחות המזוינים של ארצות הברית,  מרטין דמפסי, טרם השיב לבקשה, אבל בתקשורת האמריקנית סבורים כי אובמה מפעיל עכשיו לחץ על הממשל השיעי העירקי להיפרד ממאליכי.

כמה מהדמויות הבולטות בקונגרס האמריקני אמרו כי המנהיג השיעי לא עושה מספיק כדי להתגבר על הסיעתיות בחברה העירקית - ההפרדה בין השיעים, לסונים, לכורדים ולעוד מיעוטים במדינה. "הממשל של מאליכי חייב ללכת אם עירק רוצה אחדות", אמרה דיאן פיינשטיין, אחת מבנות בריתו הפוליטיים של אובמה בסנאט ובוועדת המודיעין של הסנאט.ג'ון מקיין, ממנהיגי המפלגה הרפובליקנית, ציין כי הוא תומך בהתערבות אמריקנית בעירק, אולם "צריך להבהיר למאליכי שהגיע זמנו לפרוש".

האייטולה עלי חמנאי (AP)
אחרי שהועלו בשבוע האחרון דיווחים על התערבות אפשרית של אירן בנעשה בעירק, בקהילה הבינלאומית עוקבים בעניין ודאגה גם אחרי העמדה של טהראן, היום יצאה הודעה בחשבון הטוויטר של המנהיג האייטולה עלי חמנאי בתגובה למשבר בעירק ובו נכתב שהמצב בעירק עשוי להביא את העולם המוסלמי למלחמה תחת החשבון @khamenei_ir נכתב באנגלית "החמושים הסונים רוצים לשבור את האמון בין המוסלמים השיעים והסונים, שאיפה שהם חולקים עם כוחות יהירים אחרים (כינוי שבדרך כלל מכוון לארה"ב ולישראל), יצירת מלחמה בעולם המוסלמי, גם הסונים וגם השיעים צריכים לעמוד על המשמר".