דיווח: ארה"ב ואירן ישתפו פעולה נגד אל קאעידה

האויב של אויבי הוא ידידי? השתלטות אנשי ארגון הטרור "המדינה האיסלמית" על עירק הציבה את ארצות הברית ואירן באותו צד - בעד ממשלת עירק. העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי טהרן וושינגטון ידונו בשיתוף פעולה בנושא העירקי, וההתקרבות הזו יכולה להשפיע גם על המו"מ הגרעיני

אנשי אל קאעידה בעירק (חדשות 2)

ארצות הברית מוכנה לפתוח בשיחות ישירות עם אירן כדי לעצור את השתלטות אל קאעידה על עירק - כך מדווח העיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל". על פי הדיווח, מדובר בהתקרבות משמעותית בין וושינגטון לטהרן שיכולה להשפיע גם על שיחות הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפחות בנושא העירקי, נראה כי לשתי המדינות יש אינטרס משותף לעצור את אל קאעידה ולתמוך בממשלתו של נורי אל-מלכי השיעי. נשיא אירן חסן רוחאני אמר בסוף השבוע כי ארצו תהיה מוכנה לסייע לממשלה העירקית אם תידרש. "אין אפשרות אחרת אלא להילחם בטרור. עד היום לא קיבלנו בקשת עזרה מבגדד", אמר רוחאני בטהרן.

חמושים מארגון הטרור שנלחם בצפון עירק ובסוריה טענו אמש כי הוציאו להורג 1,700 חיילים עירקים, ופרסמו תמונות המראות לכאורה את המעשה המזוויע - כך דיווח העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס". מדובר במורדים אסלאמים השייכים לארגון "המדינה האסלאמית של עירק וסוריה", ארגון קיצוני המזוהה עם אל קעידה, שבשבועות האחרונים כבש חלקים גדולים מצפון עירק, והוא נמצא היום כ-150 ק"מ מצפון לבגדד.

אמינות התמונות שהפיץ הארגון מוטלת בספק, ואין אימות לדיווחים. בכירים בממשל העירקי מטילים ספק בטענות הארגון, ואומרים כי לא ידוע להם על הוצאה המונית להורג של חיילים מהצבא הכפוף לממשלה.

שיתוף הפעולה הנדיר בין אירן לארצות הברית הוא לא הברית המוזרה היחידה שנרקמה בשל הנסיבות. על פי דיווחים בעירק, כוחות הממשל העירקי, יחד עם חוליות של לוחמים מארגונים שיעיים וקבוצות כורדיות הצליחו לבלום את התקדמות הכוחות הסוניים הטרוריסטים מצפון לבירה בגדד.

בעירק נוצרה קואליציה נדירה בין אויבים מושבעים - המיליציות השיעיות בהנהגת הצבא העירקי לבין יחידות ה'פשמרגה' של הכורדים - הכל כנגד הלוחמה באויב המשותף - הכוחות הסוניים המאיימים.