עירק: ארגון אל קאעידה כבש עיר נוספת

עירק מתפוררת: חמושי ארגון אל קעידה נכנסו לעיר ג'לולה שבמזרח המדינה, קרוב לגבול עם אירן, לאחר שצבא עירק נטש את העיר ורק הכורדים נותרו לשמור על מספר בניינים. ארה"ב פינתה הלילה כוחות מבגדד, אירן תתערב?

אנשי אל קעידה (AP)

צבא עירק נטש את עמדותיו בעיר הכורדית ג'לולה שבמזרח המדינה, סמוך לגבול עם אירן, ופתח את הדרך למורדים אנשי ארגון הטרור אל קאעידה שהשתלטו על העיר. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי המיליציה הכורדית מאבטחת בכוחות מתוגברים את מטה המפלגה הכורדית בעיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

 לא רק הצבא העירקי נסוג - מפקדת הצבא האמריקני הורתה הלילה לפנות את כל החיילים של צבא ארה"ב המוצבים בבסיס של חיל האוויר העירקי, בעקבות התקדמות כוחות של אל קעידה דרומה, לעבר בירת עירק.

בכיר בצבא ארה"ב אישר לרשת פוקס ניוז האמריקנית שחיילים אמריקנים מפונים מבסיס בלד, שהיה אחד הבסיסים החשובים לאימון כוחות עירקים בידי צבא ארה"ב. שלושה מטוסים המריאו מהבסיס ופינו את האמריקנים לעבר בסיסים בסעודיה ובכווית. מחלקת המדינה הודיעה מצידה כי השגרירות האמריקנית בבגדד פועלת כרגיל.

הבסיס נמצא במרחק של שעת נסיעה אחת מצפון לבגדד, כ-60 ק"מ מדרום לאזור בו המורדים האיסלאמיים נמצאים כעת. קודם לכן, אמר נשיא ארה"ב אובמה כי הוא עוקב מקרוב אחרי ההתפתחויות בעירק, וכי הוא לא יהסס להשתמש בכל אפשרות העומדת על הפרק אם אינטרסים לאומיים של ארה"ב יהיו בסכנה.

ארגון הטרור "המדינה האיסלאמית שבעירק", שהשתלט על חלקים גדולים בעירק וגם בסוריה, פרסם קריאה לאנשיו ואיום למתנגדיו: "אנו בדרכנו לבגדד, לסגור חשבון עם ההנהגה השיעית הטיפשית". עד כה נפלו לידי הארגון שטחים נרחבים בעירק, כולל הערים מוסול ותכרית.

ייתכן שגם אירן השכנה לא תוכל להישאר אדישה למתרחש בעירק. נשיא אירן רוחאני אמר אתמול כי ארצו "תילחם בטרור באזור ובעולם כולו" בהתייחס למצב בעירק.