המשבר בעירק: ארה"ב מפנה כוחות סמוך לבגדד

חיילים אמריקנים, שרק לפני 11 שנים שיחררו את העירקים מעולו של סדאם חוסיין, כעת מפונים מבסיס שנמצא רק שעה נסיעה צפונה מבגדד בעקבות ההתקדמות המהירה של הכוחות הסונים הקיצוניים לעבר העיר. הבסיס שימש לאימון כוחות עירקיים, אימון שנפסק בימים האחרונים. הנשיא אובמה אמר: "אנו עוקבים בדאגה אחרי האירועים בעירק"

בדרך לבגדד: כוחות אל קעידה (חדשות 2)

לקראת נפילתה של בגדד? מפקדת הצבא האמריקני הורתה הלילה (ו') לפנות את כל החיילים של צבא ארה"ב המוצבים בבסיס של חיל האוויר העירקי, בעקבות התקדמות כוחות של אל קעידה דרומה, לעבר בירת עירק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר בצבא ארה"ב אישר לרשת פוקס ניוז האמריקנית שחיילים אמריקנים מפונים מבסיס בלד, שהיה אחד הבסיסים החשובים לאימון כוחות עירקים בידי צבא ארה"ב. שלושה מטוסים המריאו מהבסיס ופינו את האמריקנים לעבר בסיסים בסעודיה ובכווית. מחלקת המדינה הודיעה מצידה כי השגרירות האמריקנית בבגדד פועלת כרגיל.

הבסיס נמצא במרחק של שעת נסיעה אחת מצפון לבגדד, כ-60 ק"מ מדרום לאזור בו המורדים האיסלאמיים נמצאים כעת. קודם לכן, אמר נשיא ארה"ב אובמה כי הוא עוקב מקרוב אחרי ההתפתחויות בעירק, וכי הוא לא יהסס להשתמש בכל אפשרות העומדת על הפרק היה ואינטרסים לאומיים של ארה"ב יהיו בסכנה.

"אנו צועדים לבגדד לסגור את החשבון"

ארגון הטרור "המדינה האיסלאמית שבעירק", שהשתלט על חלקים גדולים בעירק וגם בסוריה, מפרסם קריאה לאנשיו ואיום למתנגדיו: "אנו בדרכנו לבגדד, לסגור חשבון עם ההנהגה השיעית הטיפשית". למרות שהצליחו להרגיז את מנהיגי אל קעידה באפגניסטן, בעיקר בגלל השיטות האלימות שלהם, אנשי ארגון הטרור הסוני מצליחים לכבוש בימים האחרונים עוד ועוד ערים ושטחים במדינה.

"הפשילו את השרוולים והתחילו להיות רציניים, אל תוותרו על שום פיסת אדמה ששחררתם, אל תתנו לכופרים השיעים לדרוך עליה, אלא עם הם ילכו על גופותיכם", הכריז דובר הארגון בקלטת שמע שפורסמה באתרי ג'יהאד עולמיים. "אנו צועדים לבגדד של ראשיד, לבגדד של החליפא. יש לנו חשבון לסגור".

עוקב בדאגה. הנשיא אובמה (רויטרס)
ההנהגה השיעית בעירק ובני העדה מפוחדים וחוששים מהבאות, אחרי שדובר הארגון הקיצוני אמר בקלטת: "מה עשיתם לעמכם מנהיגים טיפשים. היחידים שיותר טפשים ממכם הם אלו שמקבלים אתכם כנשיאים או כמפקדים. תמיד תהיו סוחרים קטנים, מה אתם מבינים במדיניות, בהנהגה או בפיקוד צבאי? פספסתם הזדמנות היסטורית של עמכם לשליטה על עיראק".

חיילי הצבא העיראקי נמלטים

הארגון הסוני הקיצוני נולד ב-2003, בזמן נפילת משטרו של סדאם חוסיין. הוא גייס פעילים מכל רחבי העולם בזכות דעותיו ושאיפותיו להקמת משטר עולמי שיפעל על פי חוקי השריעה (מערכת חוקים איסלאמית מחמירה) והאמונה בדרכו של הג'יהאד (מלחמת הקודש האיסלאמית).

אתמול, כמה אלפי לוחמים של ארגון הטרור כבשו מספר ערים בצפון ובמרכז עירק ובהן תכרית ומוסול, צינורות ובתי זיקוק לנפט ודרכים מרכזיות. הצבא העירקי נמלט מפני הלוחמים הקיצונים והיום, הצטרפו למערכה גם ארגונים כורדים בעיר כרכוך, שהחליטו לקחת את האחריות לביטחון לידיהם. גם שטחים רבים הסמוכים לגבול עם סוריה, בצפון מערב עירק, נמצאים בשליטת אנשי הארגון.