עירק: אל קאעידה משתלט על תכרית

לאחר שכוחות אל קאעידה השלימו את כיבוש העיר מוסול בעירק, וגרמו לבריחתם של מאות אלפי פליטים, בהם נשים וילדים, החלו המורדים הקיצונים בכיבוש תכרית, העיר שבה נולד סדאם חוסיין. ראש ממשלת עירק: "נשיב מלחמה"

אל קאעידה מגביר את אחיזתו בעירק: מורדים איסלאמיים במדינה משתלטים הערב (ד') על העיר תכרית, זאת לאחר שכבשו מוקדם יותר היום את מוסול - כך מסרו גורמי ביטחון במדינה לסוכנויות הידיעות בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תכרית, עיר הולדתו של שליט עירק לשעבר, סדאם חוסיין, נמצאת כ-150 קילומטרים צפונית לבירת עירק, בגדד. ראש הממשלה העירקי התחייב להשיב מלחמה נגד ארגוני הג'יהאד ולהעניש את אלו שנטשו את כוחות הביטחון.

ארגון אל קאעידה שעומד מאחורי המרד וההשתלטות על מוסול ותכרית שולט בשטחים רבים במזרח סוריה, במערב עירק ובמרכזה. המורדים עדיין לא הגיעו אל בגדד, אבל הם בהחלט מתקרבים לעיר בצעדי ענק.

קרבות עזים במוסול (רויטרס)

"אזרחים רבים נהרגו בשבועות האחרונים"

יותר מחצי מיליון אזרחים נמלטו ממוסול - העיר השנייה בגודלה בעירק - מחשש לחייהם, וזאת לאחר שקיצונים חמושים השתלטו על העיר. פעילי זכויות אדם במדינה אומרים כי אזרחים רבים, בהם נשים וילדים, נהרגו במהלך הקרבות בעיר בשבועות האחרונים וכי בתי החולים בעיר מלאים עד אפס מקום. פעילי הארגון מחזיקים בכ-48 בני אדם מהקונסוליה הטורקית.

סוכנויות הידיעות בעולם מדווחות על שיירות רבות של פליטים, שבורחים מהרגל בכלי רכב ואפילו ברגל - רבים מהם נושאים תיקי פלסטיק ובקבוקי מים - והם נמלטים לעבר אזור השליטה הכורדים, או מזרחה לעבר העיר ארביל.

על פי הדיווחים, ארגוני החמושים הסונים הקיצוניים ממשיכים להתקדם והיום חטפו מהקונסוליה הטורקית כ-48 בני אדם, בהם גם הקונסול עצמו ולפחות שלושה ילדים, והם מוחזקים כעת בבסיס אל קעידה בעיר.

בנוסף, כבשו כוחות הארגון מזקקת נפט באזור ותקפו מספר עמדות צבא. במוסול, שם הסבו מסגדים לבתי חולים, עדיין סופרים את מאות ההרוגים מהקרבות שנערכו בעיר בשבוע האחרון.

בסוף השבוע הסתערו מאות אנשי אל קאעידה על העיר, ואתמול הם סיימו להשתלט עליה לחלוטין. על פי יועצים אמריקנים, שנאלצו גם הם להימלט, הזרוע של אל קעידה הפועלת במקום היא ארגון "עירק האסלאמית" - ארגון שפועל גם בסוריה השכנה.