עבדל פתח א-סיסי הושבע לנשיא מצרים

לאחר בחירות שתוצאותיהן היו ידועות מראש, הוכרז בשבוע שעבר רשמית ניצחונו של שר ההגנה לשעבר א-סיסי ברוב של 96.9% מול 3% בלבד. הבוקר הוא מושבע לנשיאה החדש של מצרים, בטקס רשמי בהשתתפות ראשי מדינות מאפריקה ומהמזרח התיכון, בהם גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן

יחי הנשיא החדש. א-סיסי (רויטרס)

הנשיא שיביא לסוף הלחימה? הבוקר (א') הושבע הגנרל עבדל פתח א-סיסי, שר ההגנה לשעבר, לנשיא מצרים החדש. בטקס, שהתקיים בבית המשפט העליון בקהיר, השתתפו ראשי מנהיגות מהעולם הערבי ומאפריקה, בהם גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. את טקס ההשבעה העברנו בשידור ישיר באתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני נשבע להיות נאמן למצרים, לעם ולמדינה", אמר הזוכה בבחירות. שופטי בית המשפט העליון, שניהלו את הטקס, בירכו את א-סיסי על היבחרותו והביעו אמון בהצלחתו.

בשבוע שעבר פרסמה ועדת הבחירות המצרית את תוצאות הבחירות, בהן זכה שר ההגנה לשעבר, הגנרל עבד אל פתח א-סיסי, ברוב עצום של 96.91% מקולות המצביעים. יריבו, חבר הפרלמנט חמדין סבאחי, זכה לשיעור תמיכה זעום של 3% והפסיד אפילו במחוז הולדתו.

הניצחון החד-צדדי הושג בזכות קולותיהם של 47% מהמצבעים, שהם כ-54 מיליון מצרים - מספר שהוגדר נמוך גם על ידי א-סיסי עצמו. לאחר ההכרזה הרשמית, הודה א-סיסי לתומכים ואמר להם כי "הגיע הזמן לעבוד - העבודה שתצעיד אותנו אל מחר בהיר יותר ועתיד טוב יותר".

"העתיד הוא דף חלק, וביכולתנו למלא אותו איך שנרצה", הוסיף בנאום הפומבי הראשון מאז הזכייה. "שיתוף פעולה ובנייה יובילו לשגשוג". המטרות המרכזיות אותן הציב א-סיסי לשלטונו הן: "החזרת היציבות, השבת החירות והחלת "צדק חברתי". אלפים יצאו לכיכרות ברחבי המדינה לחגוג את התוצאות, שהיו ידועות מראש במידה רבה, ואף הדליקו זיקוקים לאות ניצחון.

גזר דין מוות לבכירי האחים המוסלמים

הבחירות במצרים נערכו על רקע סדרת המשפטים הנערכת במדינה לאנשי האחים המוסלמים, שמאז שהודחו מהשלטון - כבר הוצאו אל מחוץ לחוק. בחודש שעבר, בית המשפט המצרי הטיל עונש מוות על מוחמד בדיע, ששימש כמנהיג התנועה מאז 2010.

יחד עמו, הוטל גזר דין מוות על עוד 682 פעילים ותומכים של האחים המוסלמים. עם זאת, ההחלטה על ביצוע גזר הדין של כולם תלויה באישורו של המופתי של מצרים.

בחודש שעבר, הטיל אותו בית משפט עונש מוות על 528 נאשמים מקרב האחים המוסלמים, אלא שגם אז הוא העביר את הסוגייה למופתי, שבסמכותו, כאמור, לקבוע אם לבצע את גזר הדין. לאחר ערעור שהוגש, החליט בית המשפט ש-37 מתוכם יוצאו להורג ו-491 יישלחו למאסר עולם.