סוריה - יומן מלחמה: בוחרים נשיא בצל ההפצצות

כפי שקרה במערכות בחירות קודמות, איש לא יהיה במתח לדעת מהי זהות המנצח לאחר פתיחת הקלפיות. תעמולת בחירות כמעט ואין, והחשש הוא שהצבא יתקוף את המורדים - כדי לא לאפשר להם לפגוע בהליך ולשבש את ההצבעה. כך או כך, איש אינו מאמין שיום הבחירות יעבור בשקט

היום נערכות הבחירות לנשיאות סוריה, בחירות בהן המנצח ידוע מראש: הנשיא בשאר אל אסד. לאורך הימים האחרונים, בציפייה לפתיחת הקלפיות, המשטר לא הסיר את האצבע מההדק. תעמולת בחירות כמעט ואין (ספק אם מישהו היה צופה בה) ומנגד הפצצות יש בשפע - מתקפת הבלימה האווירית של אסד על מעוזי המורדים בדרום סוריה נמשכה אתמול לאורך כל היום במלוא עוצמתה, בדגש על פרברי דמשק ומחוז דרעא, לא רחוק מרמת הגולן והגבול הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האופוזיציה, מן הסתם, תחרים את הבחירות הללו, ועל אף שהמשטר יודע שכנראה לא יצליח לשכנע את רוב הציבור הסורי ללכת ולהצביע עבור אחד משלושת המועמדים - אסד ועוד שני חברים בחזית השלטון - הוא נחוש להראות שאינו מוותר למורדים אף לא לרגע.

מנהיג ארגון הגג של האופוזיציה הזהיר ערב הבחירות כי המשטר עלול לבצע פיגועים נגד המורדים, על מנת שאלה לא ינסו לשבש את מהלך ההצבעה במתקפות משלהם. כך או כך, יום הבחירות הזה לא צפוי להיות שקט.

במקביל, כמה מארגוני המורדים במרכז המדינה ובצפונה הכריזו על איחוד כוחות לצורך מיקוד המהלומות שלהם במוקדי השלטון. בניסיון לשבור את המצור שהטיל המשטר על מעוזי המורדים הם מתארגנים כעת יחד, בכוחות מתוגברים, במטרה להדוף במתקפות מרוכזות שלהם את כוחות הצבא הצרים עליהם.

ועוד מצפון סוריה - תיעוד מרגש של אם שהגיעה להיפרד מבנה שנהרג במתקפה ומעוצמת הכאב מתמוטטת במקום. לצד השבר הפוליטי שחווה כעת סוריה, יש גם שבר אנושי לא פשוט - שכול שמגיע כמעט לכל מקום במדינה המשוסעת. עם בחירות שלא יובילו לשום מקום ולמעלה מ-150,000 הרוגים, הסוף לטרגדיה בסוריה אינו נראה לעין.