מצרים הולכת לקלפיות: א-סיסי צפוי להפוך לנשיא הבא

כשנה לאחר המהפכה שהפילה את האחים המוסלמים מהשלטון, למעלה מ-50 מיליון בעלי זכות בחירה ייגשו היום ומחר לקלפיות במצרים, ויבחרו את הנשיא הבא של ארץ הנילוס. אלא שנראה שלמערכת הבחירות הזו יש סוף צפוי למדי: שר ההגנה לשעבר, עבד אל פתאח א-סיסי, צפוי לזכות ברוב גדול – ולהפוך לנשיא החדש

הנשיא הבא של מצרים? א-סיסי (חדשות 2)

הגנרל בדרך להיות נשיא מצרים: עשרות מיליוני מצרים ייצאו החל מהיום (ב') לקלפיות הפזורות ברחבי מדינת הענק, ויבחרו את הנשיא הבא של ארץ הנילוס - זאת כשנה לאחר המהפכה הנוספת במדינה, שהפילה את האחים המוסלמים והדיחה את הנשיא מוחמד מורסי מכס שלטונו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבחירות יתנהלו בשתי היממות הקרובות תחת אבטחה כבדה של מאות אלפי חיילים ושוטרים מצרים - זאת מחשש למהומות ומניסיונות שיבוש של ההליך הדמוקרטי בידי מתנגדי השלטון ותומכי האחים המוסלמים.

המועמד היחידי מול א-סיסי. סבאחי (ויקיפדיה)

הליך הבחירה בנשיא המצרי החדש הוא מפגן צפוי מראש, כיוון שנראה שמי שיהפוך לנשיאה הבא של הרפובליקה הערבית המצרית יהיה שר ההגנה לשעבר, הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, שזוכה לתמיכה רחבה בקרב קהלים רבים במצרים.

מול א-סיסי, מתמודד מועמד אחד בלבד - חבר הפרלמנט המצרי חמדין סבאחי, זאת בהתאם להחלטת ועדת הבחירות העליונה של מצרים שאישרה את מועמדותם של השניים בחודש שעבר לאחר שאספו את מספר החתימות הדרוש. מועמד יוכרז כמנצח רק אם יצבור למעלה מ-50% מהקולות.

משלו והודחו. מובארק ומורסי (רויטרס, AP)

משפטי ראווה לאחים המוסלמים: מאות יוצאו להורג?  

הבחירות במצרים נערכות על רקע סדרת המשפטים הנערכת במדינה לאנשי האחים המוסלמים, שמאז שהודחו מהשלטון - כבר הוצאו אל מחוץ לחוק. בחודש שעבר, בית המשפט המצרי הטיל עונש מוות על מוחמד בדיע, ששימש כמנהיג התנועה מאז 2010.

על הכוונת: פעילי האחים המוסלמים (רויטרס)


יחד עמו, הוטל גזר הדין הנורא מכל על עוד 682 פעילים ותומכים של האחים המוסלמים. עם זאת, ההחלטה על ביצוע גזר הדין של כולם תלויה באישורו של המופתי של מצרים.

בחודש שעבר, הטיל אותו בית משפט עונש מוות על 528 נאשמים מקרב האחים המוסלמים, אלא שגם אז הוא העביר את הסוגייה למופתי, שבסמכותו, כאמור, לקבוע אם לבצע את גזר הדין. לאחר ערעור שהוגש, החליט בית המשפט ש-37 מתוכם יוצאו להורג ו-491 יישלחו למאסר עולם.

מצב ביטחוני נפיץ בחצי האי סיני וברחבי המדינה

הבחירות לנשיאות מצרים נערכות גם על רקע מצב ביטחוני מעורער למדי במדינה ובחצי האי סיני שבשטחה: בתחילת החודש נהרג שוטר מצרי לאחר שמטען התפוצץ במחוז הליופוליס בקהיר. כמה שעות קודם לתקרית הזו, חייל מצרי נהרג לאחר שמחבל מתאבד פוצץ עצמו סמוך למחסום צבאי. מדובר בתקרית שהיא חלק משרשרת של תקריות אלימות במדינה, שכללה גם פיגוע התאבדות סמוך לאוטובוס תיירים בסיני שכתוצאה ממנו נפצעו שניים.

ארגון "אנצאר בית אל-מקדס", שפועל בסיני נגד צבא מצרים, הודיע במהלך ימי תעמולת הבחירות, כי הוא מתכוון להרוג את כל מי שתומך בא-סיסי לנשיאות. בנוסף, בארגון אף איימו להרוג את א-סיסי עצמו.