סוריה - יומן מלחמה: השנאה העדתית מתפרצת

הלחימה המתמשכת בסוריה ממחישה את הקיטוב בין העדות השונות במדינה - קיטוב שנמשך עוד מימי ראשית האסלאם. באחת מחביות הנפץ שהטיל משטרו של הנשיא אסד על מעוזי המורדים התגלתה כתובת, המעבירה מסר לכך שהקרבות במדינה הפכו מסכסוך פוליטי למאבק היסטורי ודתי

סוריה - יומן מלחמה: המחשה לשנאה העדתית המתפרצת על רקע מלחמת האזרחים בסוריה, מגיעה במסר כתוב שנמצא באחד ממוקדי הלחימה. מסר השנאה הזה מזכיר, ולו במעט, את כתובות הנאצה המרוססות אצלנו בפעולות המכונות "תג מחיר". סיכום אירועי הדמים בסוריה - 24.5-23.5.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על דופן אחת מחביות הנפץ הרבות שהוטלו על מעוזי המורדים בסוף השבוע התגלה השם הערבי "עלי", האימאם הראשון של השיעים, שסביב דמותו התפתחו הפילוג והיריבות המרה בין הסונים לשיעים באיסלם.

מעבר למשמעות ההיסטורית, יש לכך כמובן גם משמעות פוליטית ועדתית בהקשר של מלחמת האזרחים בסוריה, שבה נלחמים במחנה אחד רוב בני העדה העלווית ולצידם בעלי בריתם השיעים, בעיקר אירן וחיזבאללה, מול מחנה המורדים, רובם בני העדה הסונית.

התסיסה העדתית הגואה בין המחנות מלבה את השנאה בסוריה ומתבטאת באכזריות רבה שמפגינים בלחימה בני המשטר העלאווי כלפי המורדים הסונים, ולהיפך. במצב זה, פוחתים והולכים הסיכויים להפסקת הלחימה בקרוב, או להסדר כלשהו בין שני המחנות, שכבר אינם רואים זה בזה יריבים בסכסוך פוליטי בלבד אלא צדדים במאבק דתי היסטורי, המלווה את עולם האיסלם מראשיתו ולמעשה מעולם לא פסק.