מתחת לאדמה: הצצה נדירה למנהרות המורדים

כתב רשת CNN הוזמן על ידי צבא סוריה לחומס – העיר שבמשך שנתיים נחשבה לבירת התנגדות המורדים. כיצד הצליחו הלוחמים להחזיק בעיר למרות שנתיים של מצור כבד, ללא מזון ותרופות? צפו בתמונות הנדירות מרשת המנהרות התת-קרקעיות שנחשפה במקום

במשך שנתיים וחצי ספגו בתיה של העיר חומס בסוריה פגיעות פגזים ושכונות מגורים שלמות הפכו לחורבות. במשך שנה וחצי ניהלו המורדים, בעיר שנודעה בשם "בירת ההפיכה", קרבות עקובים מדם כשהם שרויים בעוצר מוחלט. לרגל נטישת המורדים את המעוז, הזמינו חיילי צבא סוריה את כתב רשת CNN דיוויד פליטן וחשפו בפניו את מערכת המנהרות המתוחכמת שאפשרה למורדים לשמור על קשר עם העולם החיצוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המנהרות נחפרו מפתחים בתוך בתי מגורים וגרמו תדהמה לאנשי הצבא שחשפו את הרשת המסועפת. מלבד מערכת המנהרות הענפה, גילו חיילי צבא סוריה בית חרושת לאמצעי לחימה וחומרי נפץ - פגזים, קליעים, מוקדים ומחסן שלם של נשק שהוברח או הורכב במקום.

במקביל לפעולות צבא סוריה לפירוק המוקשים ופינוי אמצעי הלחימה מהמנהרות, החלו התושבים לחזור לחורבות שפעם היו ביתם. בינתיים הם מתלוננים על מקרי ביזה רבים. "חלק מהאנשים כלל לא מכאן", אומר אחד התושבים. "הם מעמיסים את הרכבים שלהם בדברים ועוזבים".

הצבא הסורי מודע לביזה ולמצב הקשה בעיר, אבל טוענים כי בשלב זה אין מה לעשות בנושא. העיר שהייתה נצורה זמן כה רב, ללא מזון ותרופות, העיר שהייתה סמל להתנגדות והפכה לעיי חורבות עוברת כעת שלב דרמטי נוסף - השלב שבו התושבים מנסים להציל את המעט שנותר מהחיים שלפני המלחמה.