צרפת טוענת: "אסד תקף בנשק כימי 14 פעמים"

בכנות ובישירות שטרם נראתה מהממשל בפריז, טוען שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כי משטר אסד השתמש בנשק כימי לא פחות מ-14 פעמים מאז המתקפה הכימית בפרברי דמשק בשנה שעברה. הוא גם הביע אכזבה מכך שהמערב לא השתמש בנשק נגד סוריה: "אם מתקפה הייתה מתבצעת, היינו יכולים לשנות הרבה דברים, אמר בוושינגטון

קרי ופביוס בוושינגטון (AP)

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס טוען כי משטר אסד השתמש בנשק כימי יותר מתריסר פעמים מאז שסוריה התחייבה להתפרק מהנשק הכימי שברשותה. במקביל, המערב מתייאש מניסיונות התיווך בין הצדדים הלוחמים במדינה כשמתווך האו"ם, לחדר איברהימי, הודיע על התפטרותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שציטטה סוכנות הידיעות הצרפתית, פביוס הביע אכזבה מכך שנשיא ארה"ב אובמה החליט שלא להשתמש בכוח אחרי המתקפה הכימית שנערכה בפרברי דמשק באוגוסט אשתקד. "למרות שהמתקפה בוטלה לאחר שסוריה התחייבה לוותר על הנשק הכימי שלה, יש לנו אידיקציות שסוריה ביצעה מאז 14 מתקפות בנשק כימי. כעת, אנו בוחנים ממצאים שאספנו בזירות השונות", אמר שר החוץ הצרפתי.

פביוס עצמו אמר לאחר המתקפה בשנה שעברה כי ארצו מוכנה לקחת חלק במתקפה צבאית נגד סוריה כחלק מקואליציה בראשות ארה"ב, אבל הבהיר כי ארצו לא תפעל בסוריה לבדה. "אם מתקפה כזאת הייתה מתבצעת, היינו יכולים לשנות הרבה דברים", אמר לכתבים בוושינגטון לאחר פגישה עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי.

שליח האו"ם המתפטר איברהימי (רויטרס)

במקביל: שליח האו"ם התפטר

מחלקת המדינה מצידה לא הגיבה לטענות של פביוס על השימוש הנוסף בנשק כימי, לכאורה, ואמר כי הנושא נמצא בבדיקה. גם שגריר רוסיה לאו"ם ויטאלי צ'ורקין אמר כי יש לבדוק את כל הראיות לפני שמגיעים למסקנות.

מזכ"ל האו"ם בן קי מון הודיע, במקביל, כי הוא קיבל את התפטרותו של השליח איברהימי, שאמר לכתב "עצוב לי שאני עוזב את התפקיד ומשאיר את סוריה מאחור כשהיא במצב קשה כל כך". לא פורסם האם ימונה לו מחליף. כשנשאל האם יש לו מסר אחרון לעם הסורי אמר "אני יכול רק להתנצל שוב".