לעיני המנהיג העליון: אירן חשפה טילי שיוט מתקדמים

למרות המשא ומתן שמקיימים ראשיה עם המערב, הרפובליקה האסלאמית ממשיכה להתחמש. לראשונה חשפה אירן טילי קרקע-קרקע מתקדמים, ודגם מועתק של המל"ט האמריקני שנפל בשטחה. מומחה ישראלי: "אמצעי הלחימה נראים שמישים"

הטילים שנחשפו (התקשורת באירן)

הרפובליקה האסלאמית ממשיכה להתחמש: אירן חושפת היום (א') לראשונה את טילי השיוט המתקדמים שברשותה, ובתצוגת נשק מיוחדת מראה לעיני העולם את טילי קרקע-קרקע מתקדמים מתוצרתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בתצוגת נשק ייחודית לכבוד המנהיג העליון עלי חמנאי במהלכה חשפה טהרן שורה של אמצעי לחימה מתקדמים, רובם לא נחשפו מעולם. בתערוכה שתצלומים רבים ממנה פורסמו בכלי התקשורת בשפה הפרסית, נראים טילי שיוט לטווחים של מספר מאות קילומטרים.

העתק של המל"ט האמריקני (התקשורת באירן)

בעבר חשפו שירותי ביון במערב, כי אירן קיבלה מספר מצומצם של טילי שיוט מאוקראינה, אולם היא נמנעה מלהראות אותם בפומבי. על פי הערכות, היא פעלה כך מכיוון שאמצעי הלחימה לא היו במצב טכני המאפשר שימוש.

הפעם מציין טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר-וחלל, ניתן לראות שמדובר במערכות אמיתיות ולא בדגמים, אם כי עדיין לא ניתן לקבוע האם הם כבר נכנסו לשירות מבצעי.

טילים מתקדמים מתוצרת מקומית (התקשורת באירן)

ישראל עוקבת כבר מספר שנים אחר היכולת הזו של אירן לייצר בעצמה טילי שיוט ולכן פותחה מערכת שרביט קסמים שנועדה להתמודד עם איום רקטות ארוכות טווח וטילי שיוט אותם קשה בדרך כלל לאתר ולגלות בגלל אופן מעופם המהיר והנמוך.

עוד הוצגו בתערוכה טילים בליסטיים חדשים מדגם ״הורמוז״ הדומים לפתח 110 שיש כבר בידי אירן אולם אלה מסוג הורמון הם בעלי ראש נפץ המכיל פצצונות, שיעיל נגד מטרות מפוזרות בשטח נרחב, שאינו ממוגן למשל כמו מתקנים אסטרטגיים דוגמת תחנות כוח ובסיסים צבאיים כמו אלו של חיל האוויר הישראלי.

האירנים הציגו לראשונה העתק של המטוס ללא טייס האמריקני מדגם rq-170 שנפל לפני יותר משנה בשטחה. לדברי ענבר, בעוד שניתן להטיל ספק באשר ליכולת האירנית להעתיק גם את מערכותיו הפנימיות של החמקן, כלי הטיס נראה הפעם אמיתי.

ממשיך לאיים, חמנאי (AP)

חמנאי: להמשיך בייצור טילים המוני

בדברים שנשא היום המנהיג העליון עלי חמנאי, הוא טען כי ציפיות המערב להגביל את תכנית הטילים של ארצו הן "טיפשיות ואידיוטיות". בעצרת ענק שנערכה בטהרן, הוא קרא לצבא משמרות המהפכה להמשיך בייצור המוני של טילים מתקדמים.

"משמרות המהפכה צריכות להמשיך באופן חד משמעי להמשיך להוציא לפועל את התוכניות ולא להסתפק במצב הנוכחי, צריך להעביר את הטילים לייצור המוני", הדגיש בעצרת לעיני עשרות אלפים. "זוהי חובה ראשונה במעלה של כל הכוחות הצבאיים".

אירן מפגינה יכולות (התקשורת באירן)