סוריה: שניים בלבד ירוצו מול אסד בבחירות לנשיאות

בית הדין לענייני חוקה בסוריה פסל את רוב המועמדים העצמאים בבחירות לנשיאות, ואישר את מועמדותם של שני פוליטיקאים בלבד, עליהם צפוי הנשיא אסד לגבור. באופוזיציה חוששים מחרם המוני על הבחירות

התמודדות קלה? אסד (AP)

אסד ישייט בדרך לכהונה נוספת? בית הדין העליון לענייני חוקה במדינה אישר שני מועמדים בלבד במרוץ לנשיאות. פסילת חלק מהמועמדים, שהשתייכו לאופוזיציה, צפוי לסייע לאסד לזכות בתואר הנכסף שוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית הדין הודיע אתמול (שבת) כי שני היריבים שאושרו הם מאהר עבדול-חפיז חג'אר ממפלגת האופוזיציה "רצון העם" וחסן בין עבדוללה אל-נורי מ"הפרלמנט הסורי". חג'אר בן ה-43, שנולד בחלב מוכת הקרבות, השתייך בעבר למפלגה הקומוניסטית ונבחר כנציג חלב ב-2012 כמועמד עצמאי.

אל-נורי בן ה-54, שלמד בעבר בארצות הברית, כיהן לפני כעשור בתפקיד ממשלתי אדמיניסטרטיבי. הוא הקים את מפלגת "היוזמה הלאומית לשינוי בסוריה" כאשר פרצה מלחמת האזרחים במדינה.

הפיצוץ בחאלב, בשבוע שעבר (רויטרס)

דובר בית הדין הבהיר כי כל המועמדים, בהם אסד, יוכלו להתחיל היום בגיבוש התומכים. עם זאת, אזרחים במדינה מדווחים כי מועדות תמיכה במועמדים האחרים, שאינם בשאר אל-אסד, נתלשו בדמשק בימים האחרונים, ובאופוזיציה מתנהל מאבק על מנת למנוע החרמה המונית של הבחירות.

ביום חמישי אירע פיצוץ עז במלון בחלב, שגרם לקריסתו המוחלטת של מלון קרלטון וכתוצאה מכך, גם לנפגעים רבים. על פי הדיווחים מסוריה, הפיצוץ הורגש בכל רחבי חלב ומלבד המלון עצמו נהרסו גם בניינים סמוכים לו, שחלקם עתיקים מאוד.

בסוריה טוענים שהעומדים מאחורי הפיגוע הם קיצונים איסלאמים שמזוהים עם אל-קעידה ומשתייכים לארגון מקומי המסועף לו בשם "החזית האיסלאמית". לטענת גורמי ממשל במדינה, המפגעים הטמינו כמות עצומה של חומר נפץ במנהרה שנחפרה מתחת למלון - ואז פוצצו אותו מרחוק.