סוריה: החלה נסיגת המורדים מחומס, "בירת ההפיכה"

שני אוטובוסים הגיעו למרכז חומס, העיר שהפכה בשלוש השנים האחרונות לאחד ממרכזי הקרבות בין המורדים לנאמניו של אסד. המורדים ובני משפחותיהם יוצאים היום מחומס אחרי יותר משנה שחיו במצור, ולמעשה ויתרו על אחיזתם במעוז. העסקה שהובילה לפינוי המורדים עשויה להוביל לרגיעה במלחמת האזרחים

הפינוי באוטובוס החל (אל מדייאן)

מפנה במלחמת האזרחים בסוריה: שני אוטובוסים פינו הבוקר (ד') את אחרוני המורדים מהעיר הסורית חומס - כך מדווחים ארגונים בינלאומיים שעוקבים אחרי המלחמה. על פי הדיווחים ברשת אל מאיידין הסורית, הפינוי של הכוחות המורדים אחרי שלוש שנים של לחימה מתבצע כחלק מעסקה נדירה שהושגה בין הנהגת המורדים בעיר והכוחות הנאמנים לנשיא אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיר חומס הפכה בשנתיים האחרונות לשדה קרב של ממש בין ארגוני החמושים לאנשי הצבא הסורי. שכונות רבות בעיר הפכו לחורבות אחרי הפגזות של ריכוזי המורדים וקרבות רחוב בין הניצים. במהלך השנה האחרונה, המורדים נותקו וחיו יחד עם משפחותיהם במצור.

חורבות בעיר חומס, ארכיון (AP)

בעקבות העסקה שיצאה היום לדרכה, המורדים מוותרים על הנוכחות בחומס שבעבר כונתה "בירת ההפיכה" נגד אסד. במקביל לנסיגת דוחות המורדים מהעיר, בצפון המדינה המורדים הסכימו לפתוח כבישי גישה לשתי ערים שיעיות - נובל ואל-זהרה - שתושביהן נאמנים לממשל אסד. העסקה עשויה להיות בסיס להמשך מגעים שיביאו את מלחמת האזרחים לרגיעה.

עד היום כ-150,000 בני אדם נהרגו בלחימה ומיליונים הפכו לפליטים. בימים האחרונים ארגוני סיוע רבים - מהאו"ם ומארגונים הומניטריים נוספים - עושים כמיטב יכולתם על מנת להעביר סיוע לתושבים הלכודים במחנות פליטים או באזורי הקרבות.