דיווח: ממשלת אחדות פלסטינית - תוך 5 שבועות

כלי תקשורת ערביים מדווחים על התקדמות משמעותית בשיחות הפיוס בין נציגי פת"ח לחמאס בעזה. על פי הדיווח, שני הארגונים יפעלו להקמת ממשלת אחדות בתוך 5 שבועות. נתניהו תוקף: "במקום שאבו מאזן יתקדם לשלום עם ישראל, הוא מתקדם לשלום עם חמאס"

ממשלה תוך 5 שבועות. ארכיון (AP)

אחרי שהפלסטינים חתמו על שורה של אמנות בינלאומיות ואבו מאזן איים לפרק את הרשות אם השיחות עם ישראל ייכשלו, נראה כי ההנהגה הפלסטינית ממשיכה בצעדים שמרחיקים את הסיכוי לקדם את התהליך המדיני התקוע. כלי תקשורת ערביים מדווחים כי הפת"ח והחמאס גיבשו הסכם להקמת ממשלת אחדות - במסגרת שיחות שנערכות בעזה בין התנועות היריבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שבע שנים מאז ההפיכה שביצע חמאס ברצועת עזה, שהובילה לקרע עמוק בין הארגון לבין הרשות הפלסטינית השולטת בגדה המערבית, נרשמת התקדמות לעבר פיוס פנים פלסטיני. בשיחות שהתקיימו בין משלחת בכירי הפת"ח ובכירי חמאס בעזה, החליטו הצדדים על הקמת הממשלה בתוך חמישה שבועות.

גורם בכיר המעורה במגעים בין המשלחות ציין כי "בנוסף להסכמה על ממשלת אחדות, הוחלט כיצד יתנהלו הבחירות למוסדות השונים וגם כיצד ייראה ארגון אש"ף לאחר האיחוד".

נתניהו: אבו מאזן מציב תנאים שאנו לא יכולים לקבל

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לדיווחים על הפיוס ותקף את אבו מאזן. "במקום שאבו מאזן יתקדם לשלום עם ישראל, הוא מתקדם לשלום עם חמאס", אמר במהלך פגישתו עם שר החוץ של אוסטריה סבסטיאן קורץ. "על אבו מאזן לבחור, האם הוא רוצה פיוס עם חמאס או שלום עם ישראל? אפשר להשיג רק אחד מהם, לא את שניהם. אני מקווה שיבחר בשלום, עד כה הוא לא עשה כך".

נתניהו הבהיר כי "אנו מנסים להשיק מחדש את המו"מ עם הפלסטינים. בכל פעם שאנו מגיעים לנקודה זאת, אבו מאזן מערים תנאים נוספים, ביודעו שישראל לא יכולה לקבל אותם".

אתמול התקבלה משלחת בכירי הפת"ח, בראשות עזאם אל אחמד, ברצועת עזה על ידי שרי ממשלת חמאס. בנאום שנשא אתמול ראש ממשלת חמאס איסמאעיל הנייה, הוא אמר כי "המגעים נועדו להקים ממשלה אחת, מערכת פוליטית אחת ותכנית לאומית אחת".

הדיווחים על האיחוד המסתמן בין פת"ח לחמאס מגיעים אחרי האיום של יו"ר הרשות אבו מאזן ובכירים בהנהגה הפלסטינית, שלפיו יפרקו את הרשות אם ייכשלו המגעים המדיניים עם ישראל. "ההנהגה הפלסטינית תעביר את מפתחות הרשות לאו"ם ולא לישראל", הבהיר חבר הוועד הפועל של אש"ף חנה אמירה מה התסריט הצפוי במידה והחלטה כזו תיפול.