ארה"ב: "בידינו עדויות לשימוש בנשק כימי בסוריה החודש"

בהצהרה שמסרה הלילה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, נאמר כי בידי ארה"ב עדויות לשימוש בנשק כימי מסוג גז כלור בכפר זיתא שבפרבר חמה בסוריה - מעוז שנמצא בשליטת המורדים. "אנו בוחנים את העדויות ואת ההאשמות לפיהן המשטר עשה שימוש בחומר הרעיל", הודיעה. רשת CNN פרסמה סרטון שמעיד לכאורה את המתרחש לאחר התקיפה

עדויות חדשות לשימוש בנשק כימי בסוריה (מתוך יוטיוב)

בעוד המערב שוקד על פירוק מאגרי הנשק הכימי בסוריה, נראה כי משטר אסד ממשיך להשתמש בנשק הקטלני כנגד אזרחים תמימים במדינה: מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הלילה (ג') הצהרה לפיה דמשק עשתה שימוש בנשק כימי נגד אזרחים במהלך החודש, בכפר זיתא שבאזור חמה הנמצא בשליטת גדודי המורדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש בידינו ראיות של שימוש בחומר כימי רעיל במקום", הצהירה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ג'ן סאקי. "אנחנו בודקים את ההאשמות לפיהן הממשל הסורי אחראי לכך. ברור שלצורך כך תיפתח חקירה שתבדוק מה בדיוק אירע שם", הבהירה.

סרטון המתעד את שאירע לאחר התקיפה ששודר ברשת CNN

בשבוע שעבר דיווחו פעילי אופוזיציה סוריים כי מסוקים של חיל האוויר הסורי השליכו חביות שהכילו גז כלור מהאוויר על הכפר זיתא. בסרטון שמתעד לכאורה את המראות הקשים שלאחר התקיפה, ושפורסם ברשת CNN האמריקנית, נראים תושבים מעולפים, סובלים מעוויתות ומובהלים לטיפול רפואי כשמסיכות חמצן על פניהם.

פצועים כתוצאה משימוש בנשק כימי. ארכיון (רויטרס)


לדברי סאקי, גז הכלור לא עמד בראש סדר העדיפויות של המערב במסגרת ההסכם לפירוק מאגרי הנשק הכימי בסוריה, עליו חתמו נציגי ארה"ב ורוסיה בקיץ האחרון - מה שאפשר לגורמים שעמדו מאחורי התקיפה, לעשות שימוש בגז הרעיל. "אנו לוקחים את הדיווחים מאוד ברצינות ונפעל לוודא אם אכן מדובר כאן בהפרה של ההסכם", הבהירה בנוסף.