סוריה - יומן מלחמה: האם אסד בולם את המורדים עם נשק כימי?

בניסיון לשבור את אחיזת המורדים ולהחליש את מעוזיהם, צבא אסד משליך חביות נפץ בצפון המדינה, ובהן חומר כימי. בינתיים במערב, תמונה אחת מסוריה שזעזעה את האדם הפשוט ברחוב בטורונטו מעלה את השאלה:"מה המערב יכול לעשות בעניין הזה?"

סוריה יומן מלחמה: בניסיון למוטט את אחיזת המורדים בחזית הצפונית, עושה המשטר שימוש מוגבר בחביות נפץ באזור העיר חמה ובמחוזות חלב ואידליב. בחלק מהמקרים, מדווח על שימוש בחומרים כימיים שהוטמנו בחביות. מכה קשה זו גורמת לעצירה מסוימת בהתקדמות המורדים לעבר יעדי התקיפה במעוזי המשטר הצפוניים. סיכום אירועי הדמים ב-16/4/2014.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לצד הקרבות הנערכים בצפון המדינה, המשטר פתח ביומיים האחרונים במבצע גדול בעיר הנצורה חומס. מטרת המהלך הוא להרחיק את המורדים מהחלקים שבשליטת המשטר, בעיקר בפרברי העיר. על פי דיווחי המורדים, המשטר משגר מאז תחילת השבוע עשרות פגזים ופצצות מרגמה לעבר שכונותיה הנצורות וההרוסות של בירת המרד, שהיו עד לא מכבר מעוזם הבטוח של המורדים.

תמונת מצב דומה מגיעה גם משכונות הפרברים של דמשק, ג'ובר ודאריא, בהן המשטר מנסה להדוף אחורה את המורדים המנסים להתקדם במתקפותיהם לעבר מרכז הבירה.

ובינתיים בעולם החופשי

בטורונטו שבקנדה התקיימה אמש הפגנה שקטה אך רבת השפעה למען ילדי סוריה. המפגינים הציגו בפני עוברי אורח ברחוב תמונה שבמבט חטוף היה בה מיצג אומנותי של ילדים, אלא שבהתבוננות נוספת ניתן להבחין כי לא מדובר במעשה אומנות אלא בתיעוד מייצג של הטרגדיה המתרחשת מדי יום במדינה - מותם של ילדים באחת המתקפות האחרונות.

אדם מבוגר, שכפי הנראה לא נתקל מעודו במראות הזוועה מסוריה, הזדעזע למראה התמונה ואף הזיל דמעה. "מה המערב יכול לעשות בעניין הזה?", שאל בעצב את המפגינים.

אך למרות העוצמה הרגשית שמצליחות לעורר התמונות שמגיעות מסוריה, אין לפי שעה תפנית במגעים לקידום הפסקת אש והסדר מדיני בסוריה, בין המערב לבין בעלי בריתו של אסד, רוסיה ואירן. מגעים בינלאומיים אלה נכנסו לקיפאון ממושך לפני כמה חודשים ונראה שמצב זה יימשך בעתיד הנראה לעין, למרות התמונות הקשות מסוריה שמגיעות גם למערב, מדי יום.