סוריה - יומן מלחמה: המורדים שבים להכות בדמשק

לאחר שהמתקפה בצפון המדינה כשלה מלהשיג את יעדיה, כוחות המורדים פונים לדמשק. השכונות ההרוסות והנטושות במזרח העיר מאפשרות מחסה ומחבוא מפני כוחות המשטר ולוחמי האופוזיציה מנצלים זאת כדי לשגר משם מתקפות נגד מוסדות שלטונו של אסד

דמשק ופרבריה חוזרים למרכז ההתרחשויות, לאחר שניסיונות המורדים לקצור הישגים מהירים במתקפה המרוכזת בחזית הצפונית נתקלו בקשיים. סיכום אירועי הדמים בסוריה - 8/4/2014.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

חילופי האש בין כוחות המשטר לבין המורדים בשכונות הפרברים של דמשק נמשכו לאורך כל שעות היום. הלחימה עזה ואינה נפסקת גם בשעות התפילה ובסמוך למסגדים. חלק מהלחימה בגזרה הזו מתפשטת דרומה ומתקרבת לרמת הגולן - שם המורדים מצליחים להבריח את כוחות אסד במתקפות מרוכזות על מוצביהם.

על רקע ההתפתחויות בגזרה זו, מציגים כלי התקשורת של המורדים תמונת מצב עגומה מהפרבר המזרחי של העיר: על פי אומדני האופוזיציה הסורית, כ-150 אלף תושבים נמלטו משם בעקבות הלחימה ו-75% מהשכונות אינן ראויות עוד למגורים.

המורדים השוהים בשכונות המזרחיות של דמשק מנצלים את המבנים הנטושים ואת ההריסות כבסיס למתקפות על משטרו של אסד, במרחק קצר מאוד מלב הבירה. ואכן, בימים האחרונים דיווח המשטר על ניסיונות לפגוע באזור שבו מרוכזים מבני השלטון בדמשק. שלשום דווח בכלי התקשורת הרשמיים, כי אחת מפצצות המרגמה שירו המורדים נחתה בסמוך לבית האופרה, ונראה שהנזק הגדול והררי ההריסות רק ממשיכים להיערם.