סוריה - יומן מלחמה: "צבע אדום" גרסת המורדים בסוריה

מול ההפצצות הבלתי פוסקות על שכונות מגורים מצד חיל האוויר של אסד, המורדים מפתחים מערכת להתרעה מפני המטוסים. הבעיה: לתושבים אין שום מיגון. במקביל, נמשכים הקרבות באזור לטקייה ולבנון השכנה קורסת מעומס הפליטים הסורים בשטחה

בישראל קוראים להתרעת ירי רקטות מרצועת עזה "צבע אדום", ועכשיו גם למורדים בסוריה יש מערכת התרעה משלהם, שמזהירה על "הציפור שיוצאת לדרך" - שם קוד למטוסי המיג של המשטר שמפציצים את שכונות המורדים לאורכן ולרוחבן וגורמים לנפגעים ולהרס רב. סיכום אירועי הדמים בסוריה - 3/4/2014.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבעיה היא שלתושבים בסוריה אין כל מיגון מפני ההפצצות. המקסימום שהם יכולים לעשות זה לברוח מבתיהם, וכך בחרו לעשות רבים. אתמול התפרסם כי מניין הפליטים הסורים בלבנון עומד כבר על למעלה ממיליון.

זהו משבר בהתהוות במדינה השכנה הקטנה, שאינה מסוגלת לטפל בכל כך הרבה פליטים, באמצעים המועטים והדלים שיש ברשותה. לכך יש להוסיף גם את הלחץ של חצי מיליון הפליטים הסורים שמתגוררים בצפון ירדן, עוד מדינה קטנה עם משאבים מוגבלים.

קציר הדמים היומי: כ-75 הרוגים, רובם בשכונות הפרברים של חלב ודמשק. בעיר רקה שבצפון סוריה ארגון הטרור אל קעידה בעד חיים בריאים יותר - והם שורפים סיגריות ומשקאות חריפים, כל זאת כחלק ממסע הרדיפה של כל מה שנוגד את אורח החיים האיסלאמי הקיצוני.

במחוז לטקיה שעל חוף הים התיכון עוד ועוד כוחות של מורדים זורמים לתוך מחוז הבית של אסד - מוקד של לחימה הולכת ומתרחבת סביב מעוזי המשטר.