סוריה - יומן מלחמה: בצל הקרבות, פלסטינים הפגינו בעד זכות השיבה

בצל הלחימה העזה בין המורדים לכוחות אסד, מגיעות תמונות חריגות ממחנה הפליטים הפלסטיני אל ירמוק ליד דמשק, שם בחרו להפגין למען זכות השיבה. במוקדי הלחימה כמו חומס וחלב ממשיכים האזרחים שנמצאים בקו האש לשלם מחיר יקר

תמונה לא שגרתית מגיעה ממחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוק בדמשק, שבקרבתו התחוללו קרבות רבים בין המורדים למשטר אסד בחודשים האחרונים. כעת יש במחנה הפסקת אש ממושכת והפלסטינים יצאו אתמול לרחובות כדי להפגין בעד זכות השיבה. הפליטים נשאו דגם של מפתח, המסמל מבחינתם את החזרה לבתיהם, והניפו את דגל פלסטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מידת המעורבות של פלסטינים במלחמת האזרחים בסוריה אינה ברורה. בעבר טען המשטר כי חמאס וארגונים נוספים, שבהם פעילים פלסטינים, מסייעים למורדים, בעוד שאחרים, כמו ארגון החזית העממית - המפקדה הכללית של אחמד ג'בריל, תומכים דווקא באסד. כך או כך, הפליטים הפלסטינים נקלעו אף הם ללחימה בסוריה ונדמה כי כעת יש להם תמריץ מיידי לצאת מהמדינה הבוערת, ולא רק סיבות מהעבר הרחוק.

הלחימה שמדלגת בשבועות האחרונים ממקום למקום, בעקבות מתקפות מרוכזות של המורדים במחוזות שונים, גובה מחיר יקר מהאזרחים הנמצאים בטווח האש. ילדה שנפגעה מפצצה ממררת בבכי לאביה במרפאה מאולתרת: "ככה אני לא רוצה לחיות". האב מרגיע ואומר לה: "סבלנות". אבל, הסבלנות שנאלצים להפגין אזרחי סוריה בערים הנמצאות במוקדי הלחימה, כמו חומס וחלב, כבר פוקעת בעקבות התנאים הקשים והבלתי אנושיים כמעט.

המורדים בחלב הצליחו להנחית מהלומות מכאיבות על המשטר ועל פי דיווחיהם, הרגו עשרות מקרב כוחות אסד במתקפה שהסתיימה אמש. אולם, צבא אסד עדיין חסין בפני קריסה במחוז זה כי יש לו בסיסים ומתקנים מבוצרים רבים שהמורדים אינם מצליחים לחדור לתוכם.