סוריה - יומן מלחמה: יורים מתוך בתים

המלחמה בין כוחות אסד לבין המורדים מתנהלת מתוך שכונות מגורים. שדה הקרב הוא בתים שנטשו אזרחים, והנפגעים - אזרחים, רבים מהם ילדים. "שאלוהים יקלל את אבא שלך, בשאר", זעק אחד מתושבי חלב

סוריה - יומן מלחמה: התמונות שהגיעו ביממה האחרונה מסוריה מלמדות עד כמה פגיעה האוכלוסיה שנמצאת בין הפטיש לסדן במלחמת האזרחים הזו. מדובר באזרחים שאין להם הגנה מפני המהלומות שמנחיתים המורדים וכוחותיו של אסד זה על זה. סיכום האירועים - 18.3.14.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דווקא המורדים שנמצאים בחזית, חשופים באופן אבסורדי לפחות סכנות מהאזרחים בשכונות המופצצות, שכן עם הזמן הם הצליחו לפתח שיטות לחימה שיעזרו להם לצמצם את הפגיעה בכוחותיהם.

בתמונות שמגיעות מחזיתות הלחימה השונות, ניתן לראות כיצד רקטות ופגזים מופעלים מרחוק, כמעט ללא מגע יד אדם, לאחר שכוונו מראש אל המטרות. המורדים אף מוצאים מחסה בתוך בתים הרוסים שננטשו על ידי יושביהם ויורים מתוכם, לעיתים ממרפסות או חצרות, לעיתים דרך חרכים שהם יוצרים בקירות הבתים הללו. הגנה כזו חסרה לאוכלוסיה האזרחית הפשוטה, ועל מקלטים וודאי שאין מה לדבר.

כך, גם כעת, אנו נחשפים לתמונות זוועה של פעוטות שנפגעים מפעולות הלחימה. אחד מתושבי חלב זועק למצלמה: "כולם כאן ילדים, שאלוהים יקלל את אבא שלך, בשאר". אך מעבר לצעקות שמביעות את התסכול והכאב העמוק על הפגיעה בחפים מפשע, אין לאוכלוסיה האזרחית בסוריה מה לעשות. ייאוש האוכולוסיה נובע מהיותה שבויה בידי שני הצדדים ללחימה. גורלה תלוי בהחלטות המעורבים בלחימה. להיכן שתוסט האש, יגיעו ההפצצות והפגיעות בתושבים. הגנה ממשית - אין להם.