יציאת מצרים: סיני ריקה מתיירים

חצי האי סיני על חופיו היפים סובל מגל הטרור: חדרי המלון מול הים עומדים ריקים, והאנשים היחידים בסביבה הם שוטרים או חיילים מצריים. פה ושם בכל זאת מגיעים תיירים מישראל, רובם ערבים, וגם תיירים רוסים ואוקראינים שכנראה לא מתרגשים יותר מדי ממלחמות

אחד המקומות היפים במזרח התיכון עומד שומם. רוב האנשים שפגשנו היו אנשי ביטחון ושוטרים מצרים והתיירים עזבו מזמן. "כבר לא נותנים לתיירים להיכנס לסיני", אמר בעצב בעברית מוחמד, נהג מונית מקומי. "אני אומר להם: 'בואו לסיני', ריק פה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בטאבה החדרים המשקיפים לים עומדים ריקים והמרפסות סגורות. אניות התיירים רוב הזמן עוגנות. זה מחיר הטרור. במהלך שלוש שעות הנסיעה ממעבר הגבול בטאבה לשארם א-שייח' נתקלנו במחסומים צבאיים רבים, סיורי משטרה, כלבים שמריחים כל דבר. אחרי כל מה שעברו, המצרים לא לוקחים סיכון.

"הביטחון אצלנו עובד כמו שצריך, במיוחד בתוך שארם א-שייח'", הבטיח מושל סיני, הגנרל במיל' חאלד פודה, במסיבת עיתונאים עם ראשי מנגנוני הביטחון.

למרות זאת, כנראה שבעולם ולא רק בישראל לא ממש קונים את ההבטחות האלה. במצרים כולה ירד מספר התיירים ב-80% מאז הפלת הנשיא חוסני מובארק. היחידים שמעזים להגיע הם רוסים ואוקראינים, להם זו כנראה אתנחתא שקטה לעומת מה שקורה אצלם בבית.

תמונות א-סיסי החליפו את מובארק

כשהטרור פורח - המחירים צונחים, ומשאירים מאחור גם את עקבה שבירדן ואת המלונות בטורקיה. הזמנתם חדר מלון חמישה כוכבים, הכל כלול, לשבוע בטאבה? תקבלו חדר נוסף, ובחינם. "המחירים פה נעים בין 50 ל-60 דולר ללילה, זו הנחיה של הממשלה המצרית לעשות הנחות ומבצעים", הסביר מוחמד חמדי, סוכן נסיעות ממצרים.

למרות זאת, הישראלים היחידים שמתפתים למחירים הזולים האלה הם ערבים. "הכול כלול ובית המלון הוא ברמה שקשה לראות בארץ", סיפר עלי מחמוד, תושב אום אל-פאחם. "בכלל לא מסוכן פה, יש ביטחון". תיירים אמנם אין הרבה, אבל המצרים ממשיכים לבנות בתי מלון, מועדוני לילה ובתי קפה בקצב מטורף.

לפני שלוש שנים עוד עיטרו את רחובות שארם א-שייח' תמונות מובארק, עכשיו הן נעלמו. במקומו אפשר לראות תמונות של המנהיג הבא. המצרים תולים תקוות רבות בשר ההגנה והמועמד לנשיאות עבד אל-פתאח א-סיסי, וסבורים כי הוא האיש הנכון להחזיר את הביטחון, להילחם בטרור ובעיקר לשפר את המצב הכלכלי ולהחזיר את התיירים לחצי האי סיני.