אירן: "לא נקבל את המשך הסנקציות"

רוחאני בהתבטאות ראשונה מאז הדיווח על ההסכם המתגבש עם המעצמות: "המעצמות צריכות לדעת שאירן לא תוותר על המשך פיתוח הגרעין", הוא הבהיר. עוד קודם לכן הבהיר קרי כי הצדדים עדיין לא הגיעו להסכם וכי הוא מצפה לדעת בקרוב אם אירן מוכנה להסכים לתנאים

"לא נוותר על פיתוח הגרעין". רוחאני (AP)

נשיא אירן חסן רוחאני התבטא הבוקר (רביעי) לראשונה מאז הדיווח על הסכם הגרעין המתגבש עם המעצמות. "לא נסכים להמשך ההשפלות ולא נקבל את המשך הסנקציות", הבהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המעצמות צריכות לדעת שאירן לא תוותר על המשך פיתוח הגרעין", אמר רוחאני במהלך סיור בעיר קום. "עליהן לדעת שכל הסכם חייב לכלול בתוכו את הסרת הסנקציות הבלתי הוגנות והלא חוקיות".

אתמול התייחס מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לשיחות הגרעין, והבהיר כי מוקדם לברך על הסכם בין הצדדים. קרי הדגיש כי ארה"ב אינה מוכנה להשלים עם אירן גרעינית, ותקף במרומז את נתניהו כשאמר כי המתנגדים להסכם אינם מכירים את פרטי השיחות.

בשימוע בפני הקונגרס בנוגע לתקציב מחלקת המדינה, סקר קרי את ההתקדמות במגעים, ואמר כי הוא "מצפה לדעת בקרוב" אם אירן מוכנה להסכים לתנאים, שאותם הגדיר "תכנית מתקבלת על הדעת וניתנת לאימות".

"מוקדם לברך על ההסכם". קרי (AP)

"אירן תורשה להפעיל 6,500 צנטריפוגות"

סוכנות הידיעות AP פרסמה השבוע קווי מתאר כלליים של טיוטת ההסכם המתגבש בין אירן לבין המעצמות, על פי מידע שהדליפו גורמים המעורבים בשיחות. מהפרטים עולה כי אירן תורשה להמשיך להפעיל אלפי צנטריפוגות להעשרת אורניום וכי במשך עשור יוטל פיקוח הדוק על תכנית הגרעין שלה, שיוסר בהדרגה בשנים לאחר מכן.

מדובר בהסכם שיישומו ייעשה בשני שלבים עיקריים - הראשון יימשך עשר שנים והשני יימשך חמש שנים נוספות. פרטי ההסכם נועדו להגביל את יכולתה של אירן לפרוץ לגרעין, אך בהמשך יגדל בהדרגה מרחב התמרון של הרפובליקה האסלאמית והיא תוכל להתקדם לעבר נשק גרעיני.

בעשר השנים הראשונות תורשה אירן ככל הנראה להפעיל 6,500 צנטריפוגות להעשרת אורניום ברמה נמוכה תחת פיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית - מספר גבוה בהרבה מזה שהציבה ארה"ב כיעד.