אמנסטי: "צבא אסד מבצע פשעי מלחמה"

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל מתח ביקורת חריפה על הנעשה במחנה הפליטים הסורי ירמוכ, סמוך לדמשק, וטען כי צבא סוריה "מבצע פשעי מלחמה". בדוח נטען כי לפחות 128 פליטים מתו מרעב, ואלפים נוספים מחטטים בפחים ונאלצים לאכול חתולים וכלבים כדי לשרוד

חיים תחת רעב כבד. ארכיון (AP)

מאות פליטים מתו במצור, אלפים בפני משבר: דוח שפרסם ארגון אמנסטי אינטרנשיונל הלילה (ב') חושף את תמונת המצב המזוויעה במחנה הפליטים הפלסטיני ירמוכ בדמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת הדוח, לפחות 128 פליטים מתו במחנה הפליטים, שנמצא תחת מצור, ואלפים נמצאים בסכנת "משבר הומניטרי חריף". מחברי הדוח הפנו אצבע מאשימה לכיוון צבאו של אסד, שלדבריהם מרעיב את האזרחים ו"משתמש בהם כנשק מלחמה".

משפחות שלמות נאלצו לחיות משאריות ומזבל ברחובות, תוך שהם מסתכנים בהרג מאש צלפים. במחנה, בו חיים כ-17-20 אלף פליטים פלסטינים וסורים, התחדשה לאחרונה הלחימה העזה. החשמל נותק באזור כבר לפני כשנה, ומרבית בתי החולים נסגרו לאחר שהציוד הרפואי אזל.

"הכוחות הסוריים מבצעים פשעי מלחמה על ידי הרעבת אזרחים", טען פיליפ לות'ר, ראש אגף המזרח התיכון בארגון, שציין כי ירמוכ היא "סיפור אימה". לות'ר ציין כי הדוח נשען על "העדויות הקשות של המשפחות שנאלצו לאכול חתולים וכלבים, והאזרחים שנורו תוך שהם מחפשים אוכל". לדבריו, המצור הוא "עונש קולקטיבי לאזרחים. הדוח קרא לסוריה לאפשר באופן מיידי גישה הומניטרית למחנה הפליטים הנצור.

חלק מהתושבים דיווחו כי לא אכלו ירקות או פירות במשך חודשים, וההערכה היא כי כ-60% מהם סובלים מתת-תזונה. הסיוע ההומניטרי לאזור הופסק, לאחר ששביתת הנשק באזור קרסה והלחימה חודשה.