המורדים בסוריה מציגים: עדויות חדשות לתקיפה בנשק כימי

האם הצבא הסורי ממשיך להשתמש בנשק כימי למרות ההתחייבות להתפרק ממנו? המורדים פרסמו סרטון בו נראים נפגעים מנשק כימי בפרוור של דמשק. לסרטון אין אימות ממקורות נוספים. על פי התכנית של המערב, כל הנשק הכימי של סוריה אמור להיות מושמד עד סוף השנה

המורדים טוענים שמשטר אסד ממשיך לתקוף בנשק כימי, למרות אזהרות המערב: בסרטון שפורסם היום ברשת נראים נפגעים מנשק כימי, לכאורה, שהם מטופלים בבית חולים מאולתר בדמשק. זו אינה הפעם הראשונה בה המורדים טוענים כי אסד ממשיך לתקוף אותם בנשק שכזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, צבא אסד תקף את המורדים בפגזים עם ראשי נפץ כימיים בשכונת ג'ובר שבפרברי דמשק בירת סוריה. פרט לדיווח של המורדים, אין אימות לידיעה ממקורות נוספים, ואמינותו של הסרטון לא הוצלבה עם מקורות מידע אחרים. 

לפני חודשיים החל בפועל פינוי הנשק הכימי מסוריה, כשהמשטר העביר משלוח ראשון של נשק כימי אל מחוץ למדינה. החומרים הכימיים נשלחו משני אתרים שונים לעיר הנמל לטקיה, ושם הועמסו על ספינה דנית. "הספינה לוותה על ידי כוחות ימיים של דנמרק, נורווגיה, רוסיה וסין", נמסר בהצהרה של הסוכנות לאנרגיה אטומית בחודש ינואר.

על פי ההצהרה של הסוכנות למניעת הפצת נשק כימי, הספינה ועליה הנשק הכימי תישאר בים ותמתין להגעתם של חומרים כימיים נוספים לנמל לטקיה. בחודש דצמבר הודיעה הסוכנות למניעת הפצת נשק כימי כי הושמדה כל התחמושת שהייתה ברשות משטר אסד שיכולה לשאת נשק כימי. על פי הודעת הסוכנות, מומחים שנשלחו למדינה על מנת לפקח על התהליך המורכב וידאו כי כל התחמושת שעליה ניתן להרכיב את הנשק הושמדה, זאת חודשים ספורים לאחר השמדת כל מתקני ייצור הנשק הרעיל.

המהלך למעשה הושלם לאחר שפקחי הארגון הורשו להיכנס גם לאתרים הנמצאים בעיר חומס, שאליהם לא הורשו להיכנס עד לאחרונה. על פי המתווה שהושג, 63% ממאגרי הנשק עצמו שנותרו יושמדו בלב ים. לא ברור בשלב זה איך יתבצע התהליך לאחר שמספר מדינות התנערו בחודשים האחרונים מהיוזמה.