דיווח: סעודיה תספק למורדים נשק "שובר שיוויון"

לפי דיווח המורדים בסוריה יקבלו מהסעודים טילים נגד מטוסים וטילים נגד טנקים, דבר שיסייע להם במאבק מול צבאו של אסד. הצעד נעשה בעקבות האכזבה מחוסר ההתקדמות בשיחות השלום בין המורדים למשטר אסד ובניגוד לדעתה של ארה"ב, כך דיווח ה-"וול סטריט ג'ורנל"

המורדים הסורים. ארכיון (AP)

סעודיה תספק למורדים הסורים טילי כתף נגד מטוסים, כך לפי דיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל". העיתון פרסם כי הצעד נובע גם מאכזבת הסעודים מהאופן בו מתקדמות שיחות השלום בין הצדדים הנלחמים בסוריה, אך בעיקר מסירובו של אסד לדון באפשרות של סיום תפקידו כמנהיג סוריה כחלק מהסדר עתידי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפי הדיווח הסעודים יספקו למורדים בסוריה מערכות ניידות נגד מטוסים מתוצרת סינית לצד מערכות נגד טנקים מתוצרת רוסית. עד כה ארה"ב הטילה וטו על חימוש של המורדים במערכות טילים נגד מטוסים בשל החשש כי המערכות עשוייות להגיע לידיים הלא נכונות - גורמים קיצוניים שינסו להשתמש בנשק כנגד מטרות מערביות או נגד תעופה אזרחית.

האמריקנים, שמחזיקים בברית אסטרטגית עם סעודיה, טרפדו עד כה כוונות קודמות שהיו לסעודים לחימוש המורדים בנשק מסוג זה. לפי דיווחים האמריקנים הסכימו לספק למורדים נשק קל בלבד.

ברגע שיגעו המערכות החדשות לידי המורדים הן צפוייות לצמצם את הפער האסטרטגי בין יכולתם הצבאית לזו של כוחות אסד. לפי הדיווח עליונותו של צבא אסד מתבטאת ביכולת אווירית עדיפה וכוח שריון חזק ומשמעותי יותר ואספקת אמצעי הלחימה החדשים, צפוייה למזער את היתרון של אסד.

דיפלומט מערבי איתו שוחח העיתון העיד כי הנשק צפוי להגיע "בקרוב" והוא כבר מוכן למשלוח במחסנים הנמצאים בירדן ובטורקיה. אחד ממנהיגי המורדים שדיבר עם ה-"וול סטריט ג'ורנל" סיפר שכמות הטילים הצפויים להגיע משמעותית.