הפלישה הלילית של צבא טורקיה לסוריה

לראשונה מאז תחילת מלחמת האזרחים שמשתוללת בסוריה כבר ארבע שנים, נערך הלילה מבצע חילוץ של 38 חיילים טורקים ששמרו על קבר של אחד ממייסדי האומה העות'מאנית ונשבו על ידי אנשי דאע"ש לפני חצי שנה. מאות חיילים, טנקים ומסוקים השתתפו במבצע שהוגדר באנקרה כהצלחה. סוריה: "תוקפנות בוטה"

כוחות טורקים נכנסו הלילה (ראשון), לראשונה מאז תחילת מלחמת האזרחים, כדי להציל 38 חיילים שנשבו בידי ארגון המדינה האסלאמית. המבצע, שבו היו מעורבים טנקים, מסוקים, מטוסי מעקב ומאות חיילים, נערך בעומק שטחה של סוריה - מרחק של 37 קילומטרים מהגבול הטורקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החיילים נכנעו לפני חודשיים לארגון דאע"ש, ששבה אותם כששמרו על קברו של אחד ממייסדי טורקיה. בצבא הטורקי טענו שהמבצע התנהל ללא עימותים צבאיים, ולא סיפק הסבר כיצד מספר חיילים נהרגו בו, כנראה בטעות.

38 החיילים ששמרו על הקבר של סולימאן שאה, סבו של מייסד האימפריה העות'מנית, הובאו בחזרה בריאים ושלמים לשטח טורקיה. בדרך כלל החיילים הטורקים ששומרים על הקבר שנתפס באנקרה כשטח טורקי, מתחלפים בכל חצי שנה. הפעם החיילים חזרו שמונה חודשים אחרי שהגיעו לשמור על הקבר.

ראש ממשלת טורקיה, אהמט דווטגולו אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת על האירוע כי טורקיה לא ביקשה אישור כניסה לשטחה של סוריה, אבל כן הודיעה על הכניסה לצבאות הקואליציה שנלחמים בסוריה ובעירק נגד המדינה האסלאמית. "זו הייתה משימה מוצלחת מאוד שנערכה במסגרת החוק הבינלאומי" הוא אמר.

על פי הדיווחים, המבצע יצא לדרך בעיר המריבה קובאני, בתמיכה של כוחות כורדים מקומיים. אותם הכוחות שהצליחו, בסיוע אמריקני, להבריח את אנשי דאע"ש לפני חודש מהעיר וסביבותיה. על פי הדיווחים הקבר עצמו הועבר זמנית לאתר חדש בתוך סוריה, סמוך לגבול טורקיה. הטלוויזיה הסורית של ממשל אסד מתארת את פלישת הכוחות הטורקים לצפון סוריה כ"תוקפנות בוטה".