סוריה - יומן מלחמה: כך נראות חביות הנפץ של אסד

בחודשים האחרונים נחשף העולם לדרך חדשה ואכזרית בה נוקט צבא אסד נגד ריכוזי אוכלוסייה בסוריה, בדמות חביות נפץ המוטלות מהאוויר. החביות, שגודלן כגובה אדם ממוצע, נושאות מאות קילוגרמים של חומרי נפץ ונחשבות לקטלניות ביותר

כך נראה מקרוב הנשק המאולתר והפרימיטיבי שהורג מדי יום עשרות אזרחים סורים: חבית נפץ שאותרה היום בין הריסות בניין בעיר חמה, לאחר שנחתה ולא התפוצצה, מאפשרת לאמוד את ממדי ההרס שזורעת כל חבית כזו, שכמותה נוחתות עשרות מדי יום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גובהה בערך כגובה אדם ממוצע ורוחבה כמה עשרות סנטימטרים. על פי דיווחי המורדים המשטר מטעין כל פצצה כזו בכמה מאות קילוגרמים של חומרי נפץ, עד חצי טון.

מומחים מעריכים כי כדי להגביר את עוצמת הפגיעה דוחסים לתוך הפצצה המאולתרת, מלבד חומר הנפץ TNT, גם דשנים ומתכות שונות, כגון אלומיניום, שנועדו להעלות את הטמפרטורה שנוצרת בעת הפיצוץ ובכך להגביר את אפקט ההתלקחות במרחב. בהתאם לכמות המטען, טווח הפגיעה יכול להגיע עד 250 מטר.

היום ניתן לראות בתמונות שמגיעות מסוריה, מלבד התיעוד הנדיר של הנשק הזה בשלמותו, את ענני העשן שהשאירו החביות שכן התפוצצו בכל רחבי המדינה - מחלב שבצפון ועד לדרעא בדרום.