המלחמה בסוריה מעצימה את הסכסוך הפנימי באלקעידה

כשנה לאחר פרוץ ההתקוממות בסוריה, החלו ניצני הפילוג באלקעידה, אבל כעת נראה שהמחלוקת מחריפה. הנהגת הארגון יצאה נגד פלג שמהווה שלוחה שלו והבהירה: "איננו אחראים למעשיהם"

פעילי אלקעידה. ארכיון (AP)

הסכסוך הפנימי באלקעידה מחריף? אם לשפוט לפי המעשים וההצהרות של פעילי ארגון הטרור העולמי בנוגע למתרחש בסוריה בעת האחרונה - נראה שכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעות האחרונות מופצת ברשת האינטרנט הודעה המיוחסת להנהגת הארגון, המבהירה כי אין לה כל קשר לארגון "המדינה האסלאמית" - שלוחת אלקעידה בעירק שהחלה לפעול בשנים האחרונות גם בסוריה.

בהודעה נכתב: "איננו אחראים למעשים של ארגון זה, שהתעמת עם המורדים בסוריה. הקמתו לא הייתה על דעתנו ואיש לא נועץ בנו עניין. יתר על כן - הורינו להימנע משיתוף פעולה עם ארגון זה ועל כן הוא אינו זרוע של ארגון אלקעידה, אין לו קשר ארגוני אלינו ואין לנו אחריות על מעשיו".

ניצני הפילוג באלקעידה הופיעו כשנה לאחר פרוץ ההתקוממות בסוריה, כאשר ארגון "ג'בהת אלנוסרה", המייצג נאמנה את הנהגת הארגון בפיקודו של אימן זוואהירי הצטרף למאבק הצבאי במשטר אסד, בתחילה כשליח של ארגון "המדינה האיסלאמית" הפועל בעירק.

בשלב מסוים ניסה מנהיג "המדינה האיסלאמית" העירקי להכפיף את "ג'בהת אלנוסרה" לפיקודו, אולם ניסיון זה נדחה ו"ג'בהת אלנוסרה" הכריזה על נאמנותה לזוואהירי. מאז קיימת יריבות רבה בין שני הפלגים, הפועלים בסוריה כארגונים מתחרים. בשבועות האחרונים אף התרחשו קרבות בין פעילי שני הפלגים הללו, בעיקר בחזית הצפונית.

היה זה רק עניין של זמן עד שהנהגת ארגון אלקעידה תנקוט עמדה מפורשת נגד השלוחה הסוררת שלה בעירק, ועם פרסום ההצהרה היום נראה כי הקרע הפנימי באלקעידה הופך גלוי מאי פעם וייתכן שאף בלתי הפיך.