דוח: אסד מחביא חלק מהנשק הכימי

דוח שהתפרסם בעיתון ה"סאנדיי טיימס" טוען כי נשיא סוריה, בשאר אסד, העביר חלק מהנשק הכימי לאזור עלאווי בצפון המדינה על מנת למנוע את פירוקו. על פי הדוח, הנשיא מכין תכנית גיבוי למקרה שבו המדינה השסועה תפוצל. "האזור כולו מבוצר ומבודד משאר סוריה", טען מקור צבאי ישראלי בעילום שם

מחביא נשק מהמערב? אסד (רויטרס)

דוח שפורסם הבוקר (א') בעיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" טוען כי נשיא סוריה, בשאר אסד, העביר חלק מהנשק הכימי המיועד לפירוק לאזורים העלאווים במדינה. על פי הדיווח, אסד שואף להשאיר נשק בידיו למקרה שבו המדינה תחולק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדוח שפורסם טוען כי אסד העביר ראשי נפץ כימיים לאזורים בצפון המדינה בהם מתגורר המיעוט האתני העלאווי, אליו משתייך אסד. "האזור כולו מבוצר ומבודד משאר סוריה", טען מקור צבאי ישראלי בעילום שם המצוטט בדוח. "רוב הנשק המתקדם שייצרה סוריה וייבאה מרוסיה נמצא שם".

עוד נטען בדוח כי אסד "ככל הנראה לא יעמוד בדד-ליין של סוף חודש יוני", בו התחייב להעביר 1,300 טון של נשק כימי לפירוק והשמדה.
פירוק הנשק הכימי במדינה מתנהל בעצלתיים: מקורות המקורבים לארגון הממונה על פירוק הנשק הכימי במדינה טענו כי רק 5% מהנשק הכימי הוצא מהמדינה עד לסוף חודש דצמבר בהתאם להסכם על המערב.

האשים את האופוזיציה בחוסר בגרות. שר החוץ (רויטרס)

"אין אופוזיציה מתונה בסוריה"

בסוף השבוע האחרון שבו נציגי המשטר והאופוזיציה הסורית להתעמת, לאחר תום השיחות בשווייץ. שר החוץ הסורי וואליד אל-מועלם תקף בחריפות את מתנגדי המשטר: במסיבת עיתונאים שנשא עם חתימת סבב השיחות הראשון, האשים מועלם את האופוזיציה ב"חוסר בגרות" ובהתנהגות שלא מאפשרת להגיע להישגים משמעותיים. "אין אופוזיציה מתונה בסוריה, רק ארגוני טרור", תקף שר החוץ.

עוד הוסיף אל-מועלם כי מעורבותה של ארה"ב בנעשה במדינה חותרת תחת האפשרות להתקדם, ומחבלת במגעים. מועלם ציין כי רוסיה אינה מפעילה לחץ על סוריה, והדגיש כי בין מוסקבה לדמשק מתקיימים מגעים רציפים.

במקביל, הודיעו נציגי המשלחת הסורית כי הם זקוקים להתייעץ עם בכירים בדמשק לפני שיוכלו לאשר את השתתפותם בסבב השיחות הבא, שייפתח בעוד כשבועיים - כך חשף מתווך האו"ם, לחדר ברהימי. במסיבת עיתונאים המציינת את תום סבב השיחות הראשון בפסגה המכונה "ז'נבה 2", אמר ברהימי כי "הם לא אמרו לי שהם חשבו לא לחזור, להפך, הם אמרו שיגיעו אבל צריכים לבדוק את זה קודם לכן עם ראשי המשטר". לעומתם, הסביר המתווך, אנשי האופוזיציה כבר הבטיחו את השתתפותם בהמשך המגעים.