דיווח: יו"ר הרשות אבו מאזן יוזמן לפגישה עם רוחאני בטהרן

על רקע תמיכתה של תנועת חמאס במורדים בסוריה, בחרה אירן לנתק את קשריה עם ארגון הטרור ולמצוא לעצמה בת ברית חדשה: תנועת פתח. בימים האחרונים נמצא שליחו של יו"ר הרשות אבו מאזן בטהרן, זאת לצורך חיזוק היחסים עם המשטר ברפובליקה האיסלמית. יו"ר הרשות אף צפוי להיפגש עם נשיא אירן רוחאני בטהרן בקרוב

חברים הכי טובים? רוחאני ואבו מאזן (AP)

בעוד ארצות הברית מרכזת את מאמציה באזור ומנסה לבסס את השפעתה על שיחות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, גורם חדש-ישן מעוניין אף יותר לחזק ולחדד את השפעתו שלו במזרח התיכון: אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאז יום שלישי שוהה באירן בכיר הרשות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב - מטעמו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שם הוא נפגש עם שורה של בכירים אירניים. באמצעות רג'וב, העביר אבו מאזן איגרת לנשיא אירן, חסן רוחאני, בה סקר את ההתפתחויות בזירה הפלסטינית הפנימית במשא ומתן המתקיים עם ישראל בחסות אמריקאית.

מקורות פלסטיניים מסרו הבוקר לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון כי אירן אף צפויה להזמין את אבו מאזן לביקור רשמי בטהרן - זאת במסגרת חיזוק היחסים בין אירן לפתח. ביקור זה הוא תוצאה של מגעים אינטנסיביים שנערכו לאחרונה בין הצדדים במסגרת הניסיון האיראני לגלות מעורבות בענייני האזור הבוערים.

אירן ניתקה את קשריה עם החמאס

פגישת זריף ורג'וב בטהרן, אתמול (מתוך יוטיוב)

דבר נוסף שהביא לחימום היחסים בין אירן לרשות הפלסטינית הוא התרחקותה של אירן מתנועת חמאס השולטת בעזה - זאת בשל תמיכתה של התנועה במורדים בסוריה. בניגוד לחמאס, ברפובליקה האיסלמית תומכים במשטרו של אסד ומעוניינים בהישארותו בשלטון. בשל כך הפסיקה אירן את תמיכתה הכספית בחמאס וניתקה כל קשר עם התנועה. לכן מיהרו נציגי הפתח והשלטון האירני לקיים צינורות הידברות חדשים ביניהם.

מקורות בטהרן מסרו כי שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, שנפגש עם רג'וב לראשונה, הדגיש את נכונותה של אירן לתמוך ברשות הפלסטינית ובתנועת פתח. עוד הכריזו השניים כי מדובר בפתיחת "דף חדש" - ואולי אף מדאיג מבחינת ישראל - בין פתח לאירן.