מצרים סוערת עם פתיחת משפט מורסי

האם מצרים עומדת בפני גל אלימות נוסף? הנשיא המודח מוחמד מורסי הגיע לפתיחת משפטו בקהיר, שבו הוא מואשם בבריחה מבית הכלא ב-2011. במקביל, בכיר ממשרד הפנים המצרי חוסל מחוץ לביתו בבירה על ידי חמושים

מורסי עדיין לא מוותר על השליטה במצרים (AP)

נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי הגיע הבוקר (ג') לקהיר לתחילת משפטו, שבו הוא נאשם בבריחה מהכלא ב-2011, יחד עם 130 פעילים של האחים המוסלמים. על רקע פתיחת המשפט ובצל העימותים האלימים בסוף השבוע האחרון, שבהם נהרגו עשרות מפגינים נגד המשטר הצבאי, חוסל הבוקר בכיר במשרד הפנים על ידי חמושים מחוץ לביתו בקהיר ובמדינה חוששים מגל אלימות נוסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כלי התקשורת במצרים דיווחו שהנשיא האסלאמיסטי, שהודח בידי הנהגת הצבא, הגיע לבית המשפט בקהיר במסוק מכלא בורגד' אל עראב, סמוך לעיר אלכסנדריה. הדיון במשפטו נערך במתחם האקדמיה המשטרתית, כשבמקום נמצאים משעות הבוקר המוקדמות מאות שוטרים כדי למנועהפגנות אלימות או אפילו נסיון הסתערות של אנשי האחים המוסלמים.

בדיון יושמעו עדויות על האירוע, שבו מורסי ועוד 20 אלף אסירים ברחו מבית הכלא - בימי המהפכה שהביאה לסילוק חוסני מובראק. יחד עם מורסי ברחו מהכלא גם אנשי חמאס ופעילי חיזבאללה. עורכי דינו של מורסי טוענים שמדובר ברדיפה פוליטית.

הופעתו של הנשיא המודח בבית המשפט היא השנייה מאז ששלטונו הופל ב-3 ביולי האחרון. בתחילת החודש מורסי לא הגיע לשימוע, בגלל מה שהוגדר כתנאי מזג אוויר קשים שמנעו מהמסוק שהיה אמור להעביר אותו מהכלא להמריא.

בדרך לגל אלימות נוסף? טנקים בקהיר (רויטרס)

חיסול פוליטי בקהיר

בפעם האחרונה שהופיע מול בית המשפט מורסי טען שהוא עדיין הנשיא הלגיטימי של מצרים ואמר שהוא לא מקבל את מרותו של בית המשפט. הוא קטע את הדיונים פעמים ברבות בצעקות וקריאות נגד השופטים והתביעה. מורסי מואשם בארבעה משפטים שונים בעבירות שעל חלקן העונש הוא עונש מוות.

כמה שעות לפני שהחל המשפט, בוצע חיסול פוליטי בקהיר כשמוחמד סעיד, קצין בכיר בדרגת גנרל וראש הלשכה לעניינים טכניים של שר הפנים, חוסל על ידי חמושים בעת שיצא מביתו ברובע אל גיזה בקהיר. עדי ראייה מסרו שנורו לעברו מספר רב של כדורים על ידי שני חמושים שהגיעו רכובים על אופנוע.

רובע אל גיזה הוא אחד האזורים הבוערים לאחרונה בקהיר בעקבות עימותים בין תומכי האחים המוסלמים לכוחות הביטחון.

בנוסף, מדווחת סוכנות MENA שקיצונים איסלאמים ממשיכים בפעילות הטרור בסיני, שם אירע הבוקר פיצוץ בצינור גז, מדרום לאל עריש. אנשי הממשל טוענים שהאחים המוסלמים עומדים מאחורי הפיצוץ.

בהכנת הידיעה השתתף גלעד גמליאלי